Permalink:    
درباره پرونده
طراح و برنامه‌نویس: امیر فکرآزاد [ای‌میل]
طراح لوگو: رضا عابدینی [سایت] [ای‌میل]

نویسندگان:
Permalink:   بازگشت به فهرست مطالب این شماره
کلیپس غلط زیادی
امیرحسین هاشمی
دو شماره قبل، در مورد ریزه‌کاری‌های رفتار و دیگر چیزهایی صحبت شد که در فرایند اجتماعی‌شدن، به تدریج کسب می‌شوند و وقتی بخواهند یک‌شبه به دست بیایند (هر چقدر هم حرفه‌ای عمل شود)، روزی مثل دم خروس خودشان را نشان می‌دهند (و در نهایت معلوم می‌شود واقعاً به دست نیامده‌اند و صرفاً ظاهر زننده‌ای از آن‌ها در کار بوده).

هر چند این قبیل چیزها ژنتیکی نیستند و از طریق فرایندهای زیست‌شناختی به نسل‌های بعد نمی‌رسند، اما در نهایت چیزی از این نوع انتقال کم ندارند. انتقال ارزش‌های اجتماعی، با کمی تسامح به روش موروثی صورت می‌گیرد. اگر تربیت یک نوزاد پاکستانی را به یک خانواده‌ی اروپایی بسپارند، رفتارش بدون هیچ دم خروسی اروپایی می‌شود و اگر نوزادی فرانسوی را به خانواده‌ای ویتنامی بدهند، معلوم نیست چه بلایی سر طرف می‌آید. این مسأله را می‌شود از بالا و در سطوح کلان‌تر (مسائل اجتماعی، سیاسی، ادبی و...) هم بررسی کرد. با این حساب، وقتی در مورد این صحبت می‌شود که چرا ما در ایران رمان‌نویسی مثل فلان کس نداریم و جواب می‌دهند چون در ایران «سنت ادبی» ما اجازه‌ی چنین چیزی را نمی‌دهد، معنای سنت ادبی واضح‌تر می‌شود.

به همین ترتیب تقریباً می‌شود فهمید چرا در کشوری که همیشه دیکتاتوری را تجربه کرده، برپایی دموکراسی نزدیک به ناممکن است، در کشوری که همیشه دین در آن نقش مهمی بازی می‌کرده، فکر تأسیس چهارچوب اخلاقی غیردینی هم غلط زیادی است و...
نظرات (۱۲)