Permalink:    
درباره پرونده
طراح و برنامه‌نویس: امیر فکرآزاد [ای‌میل]
طراح لوگو: رضا عابدینی [سایت] [ای‌میل]

نویسندگان:
Permalink:   بازگشت به فهرست مطالب این شماره
زمین جذابیت
علیرضا زارعی
دیدن مشکلات مردم معمولاً باعث می‌شود با مشکلات خودمان بهتر کنار بیاییم. همیشه کسانی هستند که مشکلات خیلی بزرگ‌تری در قیاس با مسائل زندگی ما دارند. می‌توانیم هر روز در اخبار آدم هایی را ببینیم که سیل یا زلزله خانه‌شان را از بین برده یا کسی را کشته‌اند و قرار است اعدام شوند و...
دیدن کسی که خانه‌ای ندارد یا به حبس ابد محکوم شده باعث می‌شود بیشتر مشکلات شخصی کم‌اهمیت‌تر از قبل بشوند. البته این تاثیر موقتی است اما به هر حال مهم است و نوعی حس همدردی بین بیشتر آدم‌ها ایجاد می‌کند.
اما اخبار معمولاً مربوط به آدم‌هایی است که مشهورند یا لااقل کاری کرده‌اند که عواقبش تعدادی از مردم دیگر را به طور جدی درگیر کرده. خبر اختلاف خانوادگی بین یک خانواده‌ی معمولی در یکی از شهرهای ایران، در هیچ خبرگزاری یا روزنامه‌ای منتشر نمی‌شود.
هر کس مشکلاتی برای خودش دارد. فکر کردن به این موضوع کمی تمرکز می‌خواهد. اگر از یک جای شلوغ رد شدید به صورت هر کدام از آدم‌ها نگاه کنید و سعی کنید خودتان را کاملاً جای او بگذارید. هر چقدر که شما برای خودتان مهمید، او هم برای خودش مهم است. هر چقدر که شما به بدبختی‌هایتان فکر می‌کنید، او هم به بدبختی‌هایش فکر می‌کند و تعداد مردم آن‌قدر زیاد است که این همه مشکل کوچک و بزرگ، خواه نا خواه کم‌اهمیت‌تر از قبل می‌شود. در جریان زندگی مردم قرار گرفتن، معمولاً نوعی آرامش ایجاد می‌کند که اگر استمرار نداشته باشد بیشتر از چند روز دوام نمی‌آورد. حالا بعضی چیزها می‌توانند این استمرار را ایجاد کنند. مثل خواندن داستان یا فیلم دیدن که ما را به طور غیرمستقیم در جریان زندگی آدم‌های دیگر قرار می دهد. جایی مثل فیسبوک هم به درد این کار می‌خورد. مردم عادی می‌توانند آن‌جا از حال هم با خبر شوند. اما مشکل این‌جاست که تقریباً همه سعی می‌کنند خودشان را جذاب‌تر از چیزی که هستند نشان دهند. برای همین همیشه این محیط ها تبدیل می‌شوند به محل تلاش غم‌انگیز و بیهوده‌ی آدم‌ها برای جذاب‌تر جلوه دادن زندگی از چیزی که واقعاً هست.
نظرات (۷)