Permalink:    
درباره پرونده
طراح و برنامه‌نویس: امیر فکرآزاد [ای‌میل]
طراح لوگو: رضا عابدینی [سایت] [ای‌میل]

نویسندگان:
Permalink:   بازگشت به فهرست مطالب این شماره
کلیپس مقرون به صرفه
امیرحسین هاشمی
همه‌ی ما داستان‌هایی شنیده‌ایم که در آن‌ها پسر جوانی با مدرک مهندسی به استخدام یک شرکت درمی‌آید و بعد از چند روز، معلوم می‌شود اطلاعاتش از حیطه‌ی کار، صفر مطلق است. در واقع در شرکت کار را از صفر شروع می‌کند و کم‌کم یاد می‌گیرد (اتفاقی که باید هنگام تحصیل می‌افتاده)، و خودش بعداً جزو کسانی می‌شود که دست جوان‌های تازه از راه رسیده را می‌گیرند.

در خیابان و جاهای شلوغ به آدم‌ها نگاه کنید. هر کدام از این‌ها در زندگی مشغول کاری هستند. هر کدام دنیایی دارند به بزرگی یا کوچکی دنیای ما. برای رسیدن هر کدام از این آدم‌ها به جایی که الآن در آن ایستاده‌اند، انرژی و زمان و هزینه‌ی بسیار زیادی مصرف شده. آن‌ها در طول دوران بسیار طولانی تحصیل همه چیز خوانده‌اند، از معادلات دیفرانسیل و انتگرال تا طرز کار خودرو و درست کردن دوچرخه و برهان‌های اثبات وجود خدا؛ یعنی گستره‌ی وسیعی از اطلاعات منسوخ و بی‌مصرف. در انتهای کار، آن‌ها به واسطه‌ی گرفتن نمره از همین درس‌ها، وارد محیطی می‌شوند که هیچ ربطی به هیچ کدام از درس‌ها و موضوعات قبلی ندارد و باید همه چیز را از اول شروع کنند.

ظاهراً ما این‌ها را می‌خوانیم تا بفهمیم باید به چه چیزی علاقه داشته باشیم. مثلاً در درس‌های دوره‌ی راهنمایی، حرفه و فن هم هست تا اگر کسی حس کرد حوزه‌ی علاقه‌اش چیزی در این حدود است، در مقطع بعد به هنرستان برود. هشت سال برای فهمیدن حوزه‌ی علاقه زمان بسیار زیادی است. بدتر از آن، این‌که در مقاطع بعد هم اطلاعات منسوخ و بی‌مصرف به هیچ وجه کم نمی‌شوند. دست آخر هم که هر کس روی یک کار بی‌نهایت بی‌ربط متمرکز می‌شود و زندگیش را از طریق آن می‌گذراند (در مورد عموم وضع همین است).

قصدم این نبود که از نظام آموزشی ایراد بگیرم (هر چند که به نظر می‌رسد این کار را کرده‌ام)، بیشتر می‌خواستم در مورد این بگویم که انرژی تربیت آدم‌ها به صورت کامل به هدر می‌رود. کوتاه کردن این مسیر کار بسیار ساده‌ای است که از نظر اقتصادی هم به‌صرفه‌تر است. دردناک‌تر از همه این‌که هیچ قسمتی از این انرژی کلان، صرف خوب شدن آدم‌ها نمی‌شود. دوازده سال به اضافه‌ی چند سال دانشگاه؛ و آخر سر تعدادی حیوان پاکستانی و وحشی که می‌خواهند حقشان را از حلقوم هم بکشند بیرون. کاری را که تازه‌واردها در شرکت یاد می‌گیرند، حداکثر با دو سال برنامه‌ی نه چندان فشرده می‌توان به هر کسی یاد داد. هر کاری را به هر کسی.
نظرات (۱۶)