Permalink:    
درباره پرونده
طراح و برنامه‌نویس: امیر فکرآزاد [ای‌میل]
طراح لوگو: رضا عابدینی [سایت] [ای‌میل]

نویسندگان:
Permalink:   بازگشت به فهرست مطالب این شماره
کلیپس توجیه تنبلی
امیرحسین هاشمی
بعضی وقت‌ها برای یک لحظه دچار احساسی می‌شوم که سخت می‌توانم توضیحش دهم. معمولاً وقتی رخ می‌دهد که با تعدادی آدم از سنین مختلف در یک فضا قرار داشته باشم. در آن یک لحظه حس می‌کنم تمام این افراد در شرایط مشابهی قرار دارند و به یک اندازه زندگی کرده‌اند و هیچ‌کس از نظر زمانی برتری‌ای نسبت به دیگری ندارد. [بهتر از این نمی‌توانم توضیح دهم و این هم بسیار ناقص است و منظور را نمی‌رساند.]

نهادهای اجتماعی، مثل مدرسه و دانشگاه، باعث می‌شوند آدم بر اساس یک دسته‌بندی صلب، با افرادی دیگر در یک رده قرار بگیرد. این دسته‌بندی که مبنایش زیاد با حقیقت کاری ندارد، کاری می‌کند که آدم مدام خودش را با کسانی که در رده‌ی او قرار گرفته‌اند مقایسه و احساس عقب‌ماندگی یا پیشرفت کند. مثلاً حس کند یک سال جلوست، یا یک سال عقبست (کسی که یک سال پشت کنکور مانده حس می‌کند عقب است، کسی که یک سال جهشی خوانده حس می‌کند جلو است). اما عقب بودن یا جلو بودن از چه؟

هر چیزی که به زمان مربوط می‌شود قراردادی است. ما هم‌رده‌ی هیچ‌کس نیستیم. همه عین تیله روی صفحه‌ای پخش شده‌ایم که در آن عقب و جلو معنی ندارد. این حس که ما از بدو تولد در یک ماراتن بزرگ قرار گرفته‌ایم، جز فشار ذهنی فایده‌ی دیگری ندارد. وقتی صفحه‌ی مسابقه را از بالا نگاه کنیم، همه‌چیز دردناک‌تر و خنده‌دارتر می‌شود: تیله‌ای به صورت مورب حرکت کرده و از خوشحالی روی پا بند نیست، و تیله‌ی دیگری که در جهت دیگری حرکت کرده، پشیمان و سرگردان است.

مسیری که باعث می‌شود ما احساس عقب‌ماندگی یا برعکسِ آن را داشته باشیم، ازلی و ذاتی نیست. این مسیر را کسان دیگری خواسته و ناخواسته به وجود آورده‌اند و بر اساس آن ارزش‌هایی شکل گرفته است؛ ارزش‌هایی که می‌توانسته‌اند به‌کلی وجود نداشته باشند. مسیر کلیشه‌ای زندگی طبقه‌ی متوسط (تحصیلات ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان، دانشگاه، پیدا کردن کار، بازنشسته‌شدن و...) آن‌قدر فراگیر شده که کمتر کسی (در هر قسمت از مسیر) فکر راه‌های فرعی را می‌کند. اما من هنوز منتظر بچه‌ی هفت‌ساله‌ای هستم که موقع حرکت موج آرام و پیوسته‌ی هم‌رده‌هایش، وقتی زمان ثبت‌نام مدرسه فرامی‌رسد، سر جایش بایستد و به این فکر کند که راه دیگری هم هست یا نه.
نظرات (۱۹)