Permalink:    
درباره پرونده
طراح و برنامه‌نویس: امیر فکرآزاد [ای‌میل]
طراح لوگو: رضا عابدینی [سایت] [ای‌میل]

نویسندگان:
Permalink:   بازگشت به فهرست مطالب این شماره
ضد چرا کوچه خیلی خوبه؟
امیرحسین هاشمی
کشاورزها بعد از مدتی کشت‌وکار، زمینشان را رها می‌کنند تا استراحت کند و برای کشت‌های بعدی نیروی کافی داشته باشد. کلمه‌ها، عبارت‌ها و جمله‌ها هم درست مثل زمین کشاورزی هستند و بعد از مدتی استفاده، دیگر زورشان نمی‌رسد معنایی را که در ابتدا داشته‌اند حمل کنند. این همان موقعی است که می‌گوییم فلان حرف کلیشه‌ای شده است. فکر می‌کنم دوره‌ی تجدید قوای عبارت‌ها و کلمه‌ها خیلی طولانی‌تر از زمین‌های کشاورزی باشد. جمله‌های نامفهومی که در دبستان خوانده و همان موقع دور انداخته بودیم، می‌شود گفت تازه حالا جان گرفته‌اند.

زدبازی کوچه را به ساده‌ترین شکل ممکن ساخت. اول از همه، در کوچه از قافیه‌های همیشگی زدبازی خبری نیست. بعد از آن، غیر از یک مورد (زنگ مدرسه) هیچ افکت دیگری در کوچه وجود ندارد. و در آخر و مهم‌تر از همه، زدبازی در کوچه از کلمه‌ها و عبارت‌هایی استفاده کرده که آن‌قدر معنای خودشان را از دست داده بودند که کسی فکر استفاده از آن‌ها را هم نمی‌کرد. باید به همه‌ی این‌ها زمان انتشار این آهنگ را هم اضافه کرد: اواسط مرداد سال هشتاد و هشت.

نگه‌داشتن سادگی در همه‌ی جنبه‌ها از یک طرف، و مفهوم «گروه‌بودن» زدبازی از طرف دیگر، هارمونی‌ای را که در کوچه وجود دارد بیش از حد ارزشمند کرده است.
نظرات (۷)