Permalink:    
درباره پرونده
طراح و برنامه‌نویس: امیر فکرآزاد [ای‌میل]
طراح لوگو: رضا عابدینی [سایت] [ای‌میل]

نویسندگان:
Permalink:   بازگشت به فهرست مطالب این شماره
ضد داستان ما
امیرحسین هاشمی
تمام نوشته‌های این ستون، مقایسه‌ی ویژگی‌های تکست‌های زدبازی با اشعار سنتی فارسی بوده است. این مسأله به صورت ناخودآگاه، و احتمالاً به این خاطر رخ داده که این اشعار در ذهن خیلی از مخاطب‌ها مشروعیت دارند، و برای مشروعیت‌بخشیدن به تکست‌های زدبازی ناچار باید از عنصر مشروع استفاده می‌کردم.

در مورد زدبازی دو نکته‌ی بسیار مهم وجود دارد. اول این‌که وقتی ما از زدبازی صحبت می‌کنیم، از یک گروه شش‌نفره حرف می‌زنیم، اما اسم‌بردن از حافظ یا سعدی، نهایتاً اسم‌بردن از چند دوره‌ی مختلف زندگی یک فرد واحد است. و دوم این‌که سیر تحول آثار یک شاعر، با خواندن شعرهای دوره‌های چند ده ساله‌ی زندگی او مشخص می‌شود، در حالی که این سیر تحول را در هر اثر زدبازی نسبت به قبلی می‌توان دید (و شاید این دو نکته ارتباط تنگاتنگی داشته باشند).

چند وقت پیش در سایت رسمی زدبازی اعلام شد که این گروه به فعالیت خود پایان خواهد داد و به عنوان آخرین آهنگ، اثری به نام «داستان ما» را منتشر خواهد کرد. بازی‌های زبانی و روابط نسبتاً پیچیده‌ی معنایی زدبازی در این اثر بیشتر از تمام آثار قبلی بود. یک نمونه:

خیلی شیک و سفیدیم ما
«فدریکو فلینی»ها
پشت بیتا، la dolce vita
بده وینو بریزیم تا...

اسم انگلیسی یکی از فیلم‌های فلینی white sheik است و یکی دیگر la dolce vita (زندگی شیرین). وینو در زبان ایتالیایی یعنی مشروب؛ و اسم یکی از مارک‌های معروفش فلینی است. این‌ها گذشته از الگوهای مصوتی بسیار طولانی این ورس علیرضا جزایری (و دیگر بازی‌های زبانی او در این آهنگ) است. از نظر روابط معنایی، من در آثار زدبازی قسمتی پیچیده‌تر از این سراغ ندارم. در «داستان ما» حتی مهراد هیدن هم سعی می‌کند (هر چند ناشیانه) از این لفاظی‌ها بیاورد: «ت، ه، ر، الف، نون، may داریم عین قبل june».

فساد زبان مشکلی است که خیلی از دوره‌های شعری فارسی گرفتار آن شده است. پیشرفت چشمگیر و آهنگ به آهنگی که در مورد زدبازی وجود دارد، آن‌ها را خیلی زودتر از حد معمول به این مرحله رساند. به همین خاطر فکر می‌کنم که اگر قرار بود آهنگ‌های بعدی زدبازی هم با همین نسبت از نظر بازی‌های زبانی و روابط معنایی عجیب و غریب رشد کند، آن‌ها جای خوبی (به نظر من بهترین جا) فعالیتشان را تمام کردند.
نظرات (۶)