Permalink:    
درباره پرونده
طراح و برنامه‌نویس: امیر فکرآزاد [ای‌میل]
طراح لوگو: رضا عابدینی [سایت] [ای‌میل]

نویسندگان:
Permalink:   بازگشت به فهرست مطالب این شماره
کلیپس گنجایش قالب
امیرحسین هاشمی
تقریباً از آغاز شکل‌گیری جریان وبلاگ‌نویسی فارسی، شیوه‌ای که آن را به اسم مینیمال می‌شناسیم کار خودش را شروع کرد و مثل هر پدیده‌ی دیگری، چند سال بعد به اوج رسید. در یک دوره، هر کس می‌خواست وبلاگ جدید راه بیندازد مینیمال را به عنوان قالب نوشتاری انتخاب می‌کرد. در همان دوره که این وبلاگ‌ها مثل قارچ رشد می‌کردند، خیلی اوقات پیش می‌آمد که یک موضوع واحد در چندتای آن‌ها دیده شود، و البته طبیعی هم بود. خوشبختانه آن دوره تمام شد، تب شدید مینیمال خوابید و تصاعد هندسی رشدش تبدیل شد به تصاعد حسابی.

هر قالبی گنجایش خودش را دارد. همان وقتی که موضوع یکسانی را در نوشته‌های وبلاگ‌های مختلف می‌دیدیم (و هنوز هم می‌بینیم)، زنگ خطر پرشدن گنجایش قالب مینیمال به صدا درآمده بود. کسی به این زنگ خطر توجهی نکرد. کار به جایی رسید که بعضی‌ها با الهام از مثلاً چند نوشته‌ی خاص که در این وبلاگ‌ها می‌دیدند، یک قالب نوشتاری خاص را برای تمام نوشته‌های وبلاگشان انتخاب می‌کردند (مثلاً شروع یا تمام‌شدن تمامی پست‌ها با جمله‌ای واحد). ظرف مینیمال آن‌قدرها حجیم نبود که بتواند دیرتر از این‌ها پر شود؛ با این وضع، حساب گنجایش این قالب‌های نوظهور و اقتباسی مشخص است (احتمالاً در حد همان چند نوشته‌ای که در وبلاگ مرجع بوده).

در شرایطی که تمام شیره‌ی مینیمال کشیده شده و حرف جدیدی در آن زده نمی‌شود، درست‌کردن و استفاده‌ی بسیار زیاد از چنین قالب‌هایی خیلی خنده‌دار است؛ و اگر این‌طور نگاه کنیم این قالب‌های جدید به هدف خودشان رسیده‌اند.
نظرات (۷)