Permalink:    
درباره پرونده
طراح و برنامه‌نویس: امیر فکرآزاد [ای‌میل]
طراح لوگو: رضا عابدینی [سایت] [ای‌میل]

نویسندگان:
Permalink:   بازگشت به فهرست مطالب این شماره
از گوشه و کنار دنیا جهانی‌شدن یا چگونه از توت‌فرنگی کره بگیریم
علی حسینی


[jackson pollock]

اول از همه باید معذرت‌خواهی کنم از این‌که سه شماره است چیزی ننوشته‌ام. باید نوشتن در وجودتان ریشه دوانده باشد تا بفهمید چه می‌گویم. در واقع، گفتن از ننوشتن سخت است. یعنی سخت است که بگویی ننوشتن چه‌کار با تو می‌کند.
(راستش در این چندوقت اتفاقات زیادی افتاده. یعنی من یک‌جورهایی عوض شده‌ام. یکی از مهم‌ترین دلایلش این بود که با گوگل‌ریدر یا همان گودر خودمان -سلام به مخترع این اسم زیبا که متأسفانه نمی‌شناسمش- آشنا شدم. بعد باید بفهمید چه استعدادهایی کف گودر خوابیده‌اند. گودر مثل کهکشان راه شیری است. باور کنید! این را هم بگویم که خانوم دال باعث این آشنایی شد. یادم می‌آید یک‌بار که توی تاکسی بودیم به من گفت:
«هر روز هزارتا درخت قطع می‌شه اون‌وقت وزیر کشاورزی تو روی آدم نگاه می‌کنه می‌گه ما از لحاظ حفظ محیط زیست اولیم. مملکته داریم؟!»
این را آرام در گوش من گفته بود اما من نتوانستم خودم را کنترل کنم و این‌قدر بلند خندیدم که راننده و دو مسافر دیگر کنجکاو شدند. وقتی آن‌ جمله را برای جمع گفتم همه با هم خندیدیم، طوری که راننده برای این‌که کنترل ماشین را از دست ندهد گوشه‌ی خیابان ایستاد و تا چند دقیقه به خنده ادامه داد.
آن موقع بود که خانوم دال توضیح داد این را توی گودر خوانده و -باید عرض کنم خدمتتان که- من حتی اسم گودر را هم نشنیده بودم...

می‌خواهم بگویم یکی بردارد گودر را به همه بشناساند. نمی‌دانید چه لذتی است سهیم‌شدن در علاقه‌ی هزارها آدم باهوش و نکته‌سنج مثل خودتان. نمی‌دانید چه کیفی دارد که هر کس انتخاب کند چیز موردعلاقه‌اش را، اشتراکاتش را، خواسته‌ها و نخواسته‌هایش را. نمی‌دانید...

خلاصه که اوضاع عوض شده. یکی توی همین گودر، خوب نوشته بود: «از این به بعد می‌خواهم خودم باشم»، حالا حکایت من است. می‌خواهم از خودمان بنویسم. از لذت شنیدن زمزمه‌های خانوم دال، از لذت بغل‌کردن آدم‌ها، و در یک کلام از لذت «هم‌زندگی‌کردن».

پ.ن:
فکر نمی‌کنم دیگر این‌جا از خبرهای جالبی که توی دنیا هست بنویسم. -سلام MM، مهرداد، مریم و کلی‌های دیگر- خیلی جاها هست که این‌جور اخبارها را دنبال می‌کند. شاید من هم گاهی -محض نوستالژی- به آن‌ها سری زدم. در ضمن، دوست دارم اسم ستون را هم عوض کنم. اگر پیشنهادی داشتید خوشحال می‌شوم. ممنون.
نظرات (۱۰)