Permalink:    
درباره پرونده
طراح و برنامه‌نویس: امیر فکرآزاد [ای‌میل]
طراح لوگو: رضا عابدینی [سایت] [ای‌میل]

نویسندگان:
Permalink:   بازگشت به فهرست مطالب این شماره
صندلی عقب ۲۷ اسفند ۱۳۴۰
آیین نوروزی
این متن ۴۸ سال پیش به عنوان سرمقاله در شماره‌ی ویژه‌ی عیدِ «کتاب هفته» چاپ شده:

«هموطنان گرامی-خوانندگان عزیز

تا هنگامی که کتاب هفته منتشر می‌شود، تا هنگامی که تمام برنامه‌های انتشاراتی خود را در زمینه‌های مختلف فرهنگ و ادب جهانی بانجام برسانیم و بالاخره تا هنگامی که خلاء فکری و نیاز معنوی نسل جوان کشور خود را لبریز و سرشار می‌نمائیم، برای ما هر روز، نوروز است.
کتاب هفته گرچه خود به تنهائی موجد نهضتی گردیده است ولی کار ما هنوز از مرحله‌ی شروع، تجاوز نکرده است. برنامه کار ما ایجاد نشریاتی است که هر علاقه‌مند بامر مطالعه بتواند نشریه‌ی مورد نظر خود را در سلسله نشریات ما بدست آورد.
ما این خدمت عظیم را در عالی‌ترین و مترقی‌ترین صورتی که مورد رضایت و دلپسند خوانندگان باشد به انجام خواهیم رساند.
نیاز معنوی هموطنان عزیز و مخصوصاً نسل جوان و طبقه‌ی دانشگاهی و دانش‌آموز به مطالعه‌ی خارج از برنامه درسی به حدی است که قدر و حدی برای آن نمی‌توان تعیین کرد.
کشورهای مترقی و ملت‌هائی که از فرهنگ غنی و عمیقی برخوردارند در هر روز و هر هفته و هر ماه چندین هزار کتاب و رساله و مجله در رشته‌های مختلف اندیشه و فکر انسانی چاپ و منتشر می‌نمایند و این از نظر قدرت دانش و بینش دانشمندان و نویسندگان و هنرمندان این کشورها از طرفی و کثرت خواننده و علاقه‌مند از جانب دیگر بهترین معرف عمق تمدن و فرهنگ آنهاست.
خود ما و دهها ملل دیگر نظیر ما امروز بواسطه فقدان این نیروی فرهنگی و معنوی از سرچشمه‌ی فیوض و برکات معنوی ملل مترقی برخوردار می‌شویم ولی هیچگاه تشنگی و التهاب نسل جوان ما سیراب نمی‌شود زیرا نوشیدن از زلال دانش نه اینکه رافع تشنگی نیست بلکه خود آن را صد چندان می‌نماید.
شورای نویسندگان کتاب هفته و سازمان انتشارات کیهان ارضای این عطش معنوی و شریف هموطنان خود را برنامه‌ی اساسی کار قرار داده‌اند، با تقدیم صمیمی‌ترین شادباش‌ها و تبریکات نوروزی به عموم هموطنان عزیز و خوانندگان گرامی، سعادت و خوشبختی شما را در سال نو آرزومند است و امیدواریم در سال آینده خدمات ما، یعنی اجرای برنامه‌هائی که در دست تهیه و تنظیم داریم همراه با اقبال خوانندگان ما فصل تازه‌ئی را در توسعه‌ی فرهنگ کشور بگشاید.»
نظرات (۴)