Permalink:    
درباره پرونده
طراح و برنامه‌نویس: امیر فکرآزاد [ای‌میل]
طراح لوگو: رضا عابدینی [سایت] [ای‌میل]

نویسندگان:
Permalink:   بازگشت به فهرست مطالب این شماره
سه‌ی شب تارانتیست‌زدگی
حامد اوصانلوی
در ادامه‌ی مسیر شماره‌ی پیش یعنی بررسی موسیقی‌دانان ایرانی خارج از فلات، بی‌جا نیست که گروهی به نام «تارانتیست» را بررسی کنیم. گروهی که به عنوان تنها گروه متال‌ -دست‌کم تا جایی که اطلاعات نگارنده یاری می‌کند- ایرانی که خارج از مرز‌های ایران اثری منتشر کرده و شخصیت خاص خود را یافته است؛ از سروصدای زیادی که در جشنواره‌ی موسیقی شهرداری با آثارش به پا کرد تا اسپانسری شبکه‌ی دورغ‌پراکن -تا جایی که حقیر از رسانه‌ی صادق داخلی [دست‌کم تا الآن] اطلاع دارم- بی‌بی‌سی از آنان. تارانتیست هم شاید مانند بسیاری از گروه‌های زیرزمینی داخلی -وبلاگ خاطره‌انگیز tehran360 را به یاد آورید- تنها بود تا باشد حال با ارزش هنری یا بدون آن، اما آنان رشد کردند و خود را بالا کشیدند. هدف بررسی آنان با نگاهی به آلبوم آغازین آنان «تارانتیسم» است:

تارانتیس در ابتدا برای من دو دمو از آهنگ‌های «momental madness» و «standing alone» بود، اولی اثری در مایه‌های دث‌متال‌های دهه‌ی هشتاد که با ملودی‌‌ای شبیه به آهنگ «sanatarium» متالیکا شروع می‌شد اما در ادامه‌ و پیش از شروع ریتم شش‌و‌هشت اثر به ملودی‌ زیبایی می‌رسید. دومی اثری به‌یادماندنی بود با ریتمی زیبا مشابه آثار کلاسیک متال. در آلبوم هر دو اثر وجود داشتند تنها با تغییراتی در تنظیم و خواننده. آلبوم مورد بحث از ساختاری حرفه‌ای و شخصیت‌مند برخوردار است که با توجه به آلبوم آغازین بودنش از قدرت سازندگانش خبر می‌دهد، بماند که در مورد مثبت یا منفی بودن این نکته حرف دارم؛ کم‌ ندیده‌ایم از گروه‌های هم‌سبک که معمولاً در آلبوم‌های آغازین خود اثری به شدت خودنمایانه و عموماً از نظر محتوا سخیف ارائه می‌دهند تا بتوانند نظر اسپانسر‌ها را تأمین کنند، چیزی که درمورد تارانتیست مطرح نبوده است. اما این‌جا تارانتسیت برای فضاسازی و تنوع‌دادن به آلبوم از آثار زیر یک دقیقه استفاده کرده که منجر به روح‌سازی برای آلبوم شده است. ولی به نظر می‌رسد که این مسأله منجر به از دست دادن صمیمیت مخاطب ناآشنا با گروه در اولین تماس با آثار آن می‌شود. آلبوم از آهنگ‌های چندپاره مشابه آثار متال کلاسیک تشکیل شده است، اما از افت و خیز‌های خاص آن سبک‌ها و یا سلو‌های طولانی آن آثار خبری نیست و از این منظر به مینیمالیستی‌بودن آثار نیو‌متال‌ها پهلو می‌زند، که این خود منجر به شخصیت‌مندی آلبوم می‌‌شود. اما شنونده را قدری آزار می‌دهد؛ به خصوص شنونده‌ی حرفه‌ای را. برای نمونه آهنگ «mine de terrea» که با ملودی تیره‌ی اولیه، انتظار اثری متفاوت با افت و خیز‌های بالا را ایجاد می‌کند، به صورتی سرراست ادامه پیدا می‌کند و مخاطب را ناکام می‌گذارد؛ هرچند به‌شخصه از این آهنگ لذت فراوان می‌برم و به نظرم از دینامیک و تخلیه‌ی روانی مناسبی برای شنونده برخوردار است؛ از این نظر شاید سرراست‌ترین آهنگ آلبوم آهنگ آغازین آن «apostle of god» باشد که شنونده را به طور جدی به ادامه‌ی شنیدن ترغیب می‌کند؛ و یا آهنگ «horny society» که به نظرم زیباترین آهنگ آلبوم است و در ملودی وکال ورس با استفاده از چند صدا به نقطه‌ی خوبی می‌رسد که با اوج انتهایی آهنگ به اوج می‌رسد.

باید پذیرفت آلبوم نقاط ضعف خود نظیر نبود ورس و کوروس -که شاید در بعضی آهنگ‌ها با قراردادن نقطه‌ی اوج آهنگ در پایان اثر تا حدی جبران شده باشد-،خواندن ضعیف؛ که خواننده-بیسیست گروه برخلاف بیس‌زدن قدرت‌مندش خوب نمی‌خواند به شکلی که ملودی زیبای خط وکال در بعضی جاها تخریب می‌شود؛ عدم وحدت در استفاده از ریف‌های خوب در آهنگ که اثر را از شکل خارج می‌کند و... و نقاط مثبت نظیر: فضاسازی عالی مانند آهنگ‌های کوتاه و زیبایی همچون «37» یا «say hail» که شنونده از کوتاه‌بودن آنان حسرت می‌خورد، بیس قدرت‌مند در آلبوم، ایده‌های نو نظیر استفاده از ریتم‌های شش‌و‌هشت‌ دیستورت‌شده و یا ریتم‌های سه‌ضرب دسته‌های عزادار محرم را دارد. اما نکته‌ی مورد نظر این است که نمی‌توان به گروه برچسب تقلید زد؛ چیزی که به بسیاری از گروه‌های متال داخلی می‌چسبد. آنان سبک خاص خود را جدا از خوب و بد بودن که به سلیقه‌ی مخاطب بازمی‌گردد، دارند و به نظر می‌رسد می‌دانند در پی چه هستند.

در کل باید پذیرفت آلبوم به عنوان آلبوم آغازین گروه کاری درخور بوده است، اما چیزی که مهم است ادامه‌ی مسیر است، پس به انتظار می‌نشینیم، رتیل گزیده...

از ۵
کل آلبوم: ۳
آهنگ‌سازی: ۳
در مقایسه با آثار مشابه داخلی: ۴.۵
وکال: ۲.۵
نوبودن (اوریجینالیتی): ۴
کاراستودیوی: ۴

در پایان شما را به شنیدن دو اثر دعوت می‌کنم که اولی را «آرش» محبت کرد و در اختیارم قرار داد و دومی اثری زیبا از آلبوم است.
Standing Alone [دانلود]
Mate Sorrow [دانلود]
نظرات (۸)