Permalink:    
درباره پرونده
طراح و برنامه‌نویس: امیر فکرآزاد [ای‌میل]
طراح لوگو: رضا عابدینی [سایت] [ای‌میل]

نویسندگان:
Permalink:   بازگشت به فهرست مطالب این شماره
ضد سر صحبت
امیرحسین هاشمی
برای من بازکردن سر صحبت در مورد زدبازی همیشه کار سختی است. مخاطب‌ها همیشه فکر می‌کنند موقع تعریف‌کردن از زدبازی دارم شوخی می‌کنم، حتی آن‌هایی که از زدبازی خوششان می‌آید. مشکل این‌جاست که با آمدن نام زدبازی، چیزهایی که در وهله‌ی اول به ذهن می‌آید این‌هاست: «واسه یه گولّه حیفی»، «می‌زنم تو فکت با یه پنجه‌بکس درشت»، «پس بذار من دستامو روی پات بذارم» و... (هرچند که بعداً می‌شود حتی در مورد همین‌ها هم حرف زد، اما فعلاً قرار است در مورد دوره‌ی دوم فعالیت زدبازی حرف بزنیم، یعنی از «تابستون کوتاهه» به بعد.)

به خاطر آثار دوره‌ی اول، و همین‌طور به خاطر برچسب خفت‌بار «رپ فارسی»، زدبازی از داشتن مخاطب‌هایی که ارزش کارش را درک کنند محروم شد. جالب است که اخیراً زدبازی به خاطر بالاتر رفتن کیفیت آثارش به‌تدریج مخاطب‌های لمپنش را هم از دست می‌دهد (می‌توانید به اتاق‌های گفتگوی سایت‌های رپ مراجعه کنید).

نقطه‌ی مقابل تابوت زراندود استعداد تلف‌شده چیست؟ زدبازی همان است؛ و به همین خاطر قرار است در این ستون راجع به این صحبت شود که چرا زدبازی ارزش این را دارد که در موردش صحبت شود. تأکید این ستون روی ترانه‌ها (یا تکست‌ها)ی زدبازی است نه موسیقیش.
نظرات (۱۸)