Permalink:    
درباره پرونده
طراح و برنامه‌نویس: امیر فکرآزاد [ای‌میل]
طراح لوگو: رضا عابدینی [سایت] [ای‌میل]

نویسندگان:
Permalink:   بازگشت به فهرست مطالب این شماره
دیوانگی در پیاده‌رو این چشم‌های هیز-۲
محمد میرزایی
در پرونده‌ی ۲۶ گزارشی خواندید از یک سفر جنجالی به کشوری در جنوب شرقی آسیا که اوضاع متفاوت و زن‌سالاری داشت. قرار بود ادامه داشته باشد که به تعویق افتاد و حالا که دارم قسمت دومش را می‌نویسم به احتمال زیاد کسی یادش نیست که ماجرا چه بود و درخواست این‌که قسمت قبلی را دوباره بخوانید دور از نزاکت است. به هر حال چیزی که در ادامه می‌خوانید ادامه‌ی همان گزارش است.

در ادامه سراغ یکی از فعالان امور مردان رفتیم که می‌گفت دو سال زندان بوده و با وثیقه‌ای معادل پانصدهزار دلار آزاد است و منتظر حکم دادگاه. او می‌گفت که مردان در کشور ما درگیر تبعیض جنسیتی هستند و ظلم زیادی به آن‌ها می‌شود. او می‌گفت که مردان در کشورشان از حقوق ساده‌ای مثل استفاده از مناظر طبیعی و حتی دیدن بدون دغدغه‌ی غروب آفتاب محرومند. ورزش کردن آن‌ها نیاز به زمین‌های سرپوشیده و اختصاصی دارد و این زمین‌ها خیلی کم هستند و قشر زیادی از مردان نمی‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. برای همین مردان زیادی از اضافه وزن و مشکلات مشابه رنج می‌برند. او گفت که پسران نوجوان از بازی کردن در کوچه و خیابان محروم هستند و این محرومیت علاوه بر ایجاد مشکلاتی در رشد آن‌ها باعث انزوا و افسردگی آن‌ها شده است.

سراغ وزیر ورزش رفتیم. او از اظهارات فعال فوق‌الذکر به شدت آشفته شد و همه‌ی آن‌ها را توطئه‌ی غرب دانست که از دهان مشتی انسان‌های متوهم و فریب‌خورده مطرح می‌شود. او گفت که در زمینه‌ی ورزش سرمایه‌گذاری‌های کلانی در کشورش انجام شده است و سالن‌های زیادی مختص ورزش آقایان ساخته شده است و سالن‌های بیش‌تری هم در شُرُف ساخت است. او گفت که در تمام شهرهای کشور پارک‌های مخصوص مردان ساخته شده یا در حال ساخت است که مردان می‌توانند در آن‌ها با خیال راحت ورزش کنند. علاوه بر این عینک‌های مخصوصی برای ورزش کردن ساخته شده است که آقایان محترم می‌توانند با خیال راحت در مجامع بین‌المللی حاضر شوند. او اضافه کرد که عینک‌های مخصوص شنا و فوتبال ساخته شده است و قرار است به زودی از عینک‌های مخصوص ورزش‌های رزمی هم رونمایی شود. خانم وزیر اذعان داشت که برخلاف سیاه‌نمایی‌هایی که درباره‌ی ورزش آقایان انجام می‌شود،‌ مردان کشورشان روز به روز در زمینه‌ی ورزش پیشرفت می‌کنند.

معاون امور مردان ریاست جمهوری سخنان وزیر را تأیید کرد. او گفت که هر سال هزینه‌ی زیادی برای زندگی راحت‌تر مردان صرف می‌شود و علاوه بر ساخت پارک‌ها و ساحل‌های مخصوص آقایان، دانشمندان کشور نیز به پیشرفت‌های تکنولوژیک زیادی در این زمینه نائل شده‌اند. او گفت که عینک‌هایی با استفاده از فن‌آوری نانو و دوربین‌های کوچک و صفحه‌های نمایشگر فوق حساس ساخته شده است که احساس راحتی زیادی به مردان می‌دهد. از او پرسیدیم که چرا معاون امور مردان ریاست جمهوری هم زن است و او پاسخ جالبی داد. گفت از آن‌جا که چشم مردان هیز است می‌توانیم نتیجه بگیریم که آن‌ها جزئی بین هستند و بیش‌تر به امور جزئی توجه می‌کنند و در نتیجه در آن‌ها احساس بر عقل غالب است. برای همین مردان مناسب مشاغلی نیستند که در آن‌ها نیاز به فعالیت بالای عقلانی است. البته این به معنای حبس کردن مردان در خانه نیست و مردان به خوبی می‌توانند در حوزه‌هایی مثل هنر و فعالیت‌های ذوقی و عاطفی و البته مدیریت خانه فعالیت کنند و ما در امور مردان ریاست‌جمهوری هم به شدت پشتیبان اشتغال مردان هستیم. او اضافه کرد که زنان از آن‌جایی که دید سالمی دارند بیش‌تر از مردان به کلیات توجه می‌کنند و لذا عقلانی‌تر هستند و برای همین این نکته که برخی شغل‌ها در انحصار زنان است به هیچ وجه تبعیض جنسیتی محسوب نمی‌شود.

با یکی از برندگان جشنواره‌ی وبلاگ‌نویسی مردان هم گپ کوتاهی زدیم. او از بردن جایزه بسیار خوشحال بود و اعتقاد داشت که توانسته‌ است در وبلاگش به خوبی حس مرد بودن را منتقل کند و به جهانیان نشان دهد که مردان در سرزمین او چه اوضاع عجیبی دارند.

پی‌نوشت: دختر خاله اومده، عینک بزنم یا نزنم؟
بزن بزن
عمه اومده خونه‌مون،‌ بزنم یا نزنم؟
نزن نزن
نظرات (۸)