Permalink:    
درباره پرونده
طراح و برنامه‌نویس: امیر فکرآزاد [ای‌میل]
طراح لوگو: رضا عابدینی [سایت] [ای‌میل]

نویسندگان:
Permalink:   بازگشت به فهرست مطالب این شماره
ساز ناکوک یک حلقه‌ی طلایی... (۲)
سپینود ناجیان
حضور در اجتماع تنها از مسیر حضور در حلقه‌ها می‌گذرد، پس دیوانگی است اگر موجودیت حلقه‌ها را نفی کنیم. اگر تا همین‌جا برای‌تان کافی است؛ می‌توانید بقیه را از کتاب جامعه‌شناسی نوشته‌ی آنتونی گیدنز دنبال کنید. این‌جا اما صحبت از رفتارهای عملی و روزمره‌ی حلقه و حلقه‌بازی است. شاید بتوان گفت با حلقه بودن و جان به در بردن فردیت از حلقه است.

فرض ۱: شما رأس یک حلقه هستید. در حلقه‌ی بیمار، شما نمی‌توانید رفتارهای فردی اعضای حلقه را تاب بیاورید. آن‌ها را اعتراض به خود تلقی می‌کنید. اعضای فردگرا را به تدریج تخریب کرده و کنار می‌گذارید. در مقابل، نیاز به افراد ضعیف و زبون دارید که از طریق چاپلوسی و نزدیک کردن خود به شما و حتا انجام بعضی کارهای‌تان یا لطف‌های بی‌دلیل به شما فردیت و آزادمنشی (dignity) خود را زیر پا بگذارند و برای باقی ماندن در حلقه و احیانن نزدیک‌تر شدن به هسته‌ی حلقه -که شما باشید- و شرکت در تصمیم‌گیری‌ها از این راه، جای‌گاه شما را در مرکز حلقه تقویت کنند.
پرسش: رفتار درست برای رأس یک حلقه چیست؟
حتمن فکر می‌کنید جواب این سئوال قرار است این‌جا داده شود. باید گفت که این طور نیست. نگارنده خودش نمی‌داند که رفتار درست یعنی چه. اما چیزی که می‌داند این است که راه ترمیم و درمان یک حلقه‌ی بیمار گاهی از مرکز شروع نمی‌شود. ببیند مرکز یک حلقه هم انسان است و تابع تعاریف انسانی. اگر یک و فقط یک نفر میان حلقه باشد که او را به قدرت‌اش غّره کند، رفتارهای بیمارگونه باز به سراغ حلقه می‌آید. پس:

فرض ۲: شما عضو حلقه هستید. رده‌اش چندان فرقی نمی‌کند. تصور کنید شما از رنگ قرمز متنفرید و هسته‌ی مرکزی حلقه روزی را تعیین می‌کند برای گردش و می‌گوید همه باید کفش قرمز بپوشند. شاید آن قدر نسبی‌نگر و مهربان باشید و بخواهید یک بار -فقط یک بار- اغماض کرده و با جمع همراه شوید. شاید هم نه. اما اگر مطمئن باشید که بار دوم و سومی هم در کار خواهد بود چه؟ حالا دفعات دیگر ممکن است مجبور به خواندن شعری شوید که دوست ندارید، یا انجام کاری که خوش ندارید. نفرات دیگر حلقه چه؟ توجه کنید قانون حلقه‌ها فرق می‌کند. یعنی اگر یک حلقه‌ی درسی دارید، نمی‌توانید با درس خواندن مبارزه کنید که باید به قوانین درست حلقه تن بدهید. یا اگر دوره‌ی داستان‌خوانی است، نمی‌شود به خواندن داستان اعتراض کرد و...
حالا پرسش اصلی این است: رفتار درست برای اعضای حلقه چیست؟
نظرات (۴)