Permalink:    
درباره پرونده
طراح و برنامه‌نویس: امیر فکرآزاد [ای‌میل]
طراح لوگو: رضا عابدینی [سایت] [ای‌میل]

نویسندگان:
Permalink:   بازگشت به فهرست مطالب این شماره
پلک سنگین بود
معین فرّخی
زمان چیزی نیست جز جریان سیالی که فقط در هبوط آنی و لحظه‌ای افراد وجود دارد. «بود» وجود ندارد. فقط «هست». اگر «بود» وجود داشت، دیگر امکان نداشت غم و اندوهی باشد.
ویلیام فاکنر


یک. همیشه ترسی درونم داشته‌ام: ترس رویارویی با گذشته. می‌ترسم به علاقه‌های دوران کودکی و نوجوانی‌ام برگردم، می‌ترسم برگردم و ببینم فیلمی که دوران نوجوانی‌ام دیدم و تأثیر زیادی بر من گذاشت، فیلمی آبکی بوده. می‌ترسم به بت‌های گذشته‌ام نگاه کنم و ببینم همه‌ی آن‌ها پوسیده بودند، ترک برداشته‌اند و کافی است به آن‌ها دست بزنم تا فرو ریزند.
ما دوستانی در گذشته داشته‌ایم، رابطه‌هایی داشته‌ایم، علاقه‌هایی داشته‌ایم که کم‌رنگ شده‌اند، محو شده‌اند. من بغل‌دستی دوران دبیرستانم را خیلی وقت است ندیده‌ام، کسی که زمانی همه‌ی کارهایمان را با هم می‌کردیم، با هم درس می‌خواندیم، با هم تقلب می‌کردیم، با هم معلم‌ها را اذیت می‌کردیم. خیلی وقت‌ها فکر می‌کنم اگر ببینمش، چه چیزی دارم به او بگویم؟ بعد از چند سال آدم‌ها چه‌قدر همانی که بوده‌اند، مانده‌اند؟ او چه‌قدر حرف‌ها و دنیای من را می‌فهمد؟

دو. «بود»های ما از گذشته‌های دور، گوشه‌ی ذهن ما، تل‌انبار شده‌اند. کم‌کم صیقل خورده‌اند، زشتی‌هایشان گرفته شده، و همان‌طور که می‌خواسته‌ایم برای ما مانده‌اند. خاطره‌هایی ناب و لذت‌بخش: خاطره‌ی حرف‌زدن‌های طولانی و آرام‌بخش، خاطره‌ی شلوغ‌کاری‌های دوران مدرسه، بازی‌های بی‌دغدغه‌ی دوران کودکی. ولی ما چه‌قدر می‌توانیم به ذهن خود اعتماد کنیم؟ آیا بازی‌های دوران کودکی همان‌قدر که حالا به نظر ما می‌آید لذت‌بخش بوده‌اند؟

سه. «بود»‌ها در مقابله با «هست»ها فقط حسرت ما را برمی‌انگیزند. هست‌ها هم که می‌گذرند، به انبوه بودها اضافه می‌شوند. حسرتی می‌شوند روی حسرت‌های دیگر. زمان می‌گذرد، تا بخواهیم بفهمیم چه هست، «هستِ» تازه‌ای برابر ما قرار می‌گیرد، «هستِ» قبلی رفته، و ما با «بود»های خود تنها و حیران مانده‌ایم.

چهار. می‌شود به عتیقه‌ها نگاه کرد، می‌شود رویشان دست کشید، غبارشان را گرفت، می‌شود گذاشتشان روی تاقچه، توی موزه. ولی نمی‌شود عتیقه‌ها را به کار انداخت. زودتر از آن‌چه فکر می‌کنید، از کار می‌افتند.
نظرات (۵)