Permalink:    
درباره پرونده
طراح و برنامه‌نویس: امیر فکرآزاد [ای‌میل]
طراح لوگو: رضا عابدینی [سایت] [ای‌میل]

نویسندگان:
Permalink:   بازگشت به فهرست مطالب این شماره
تیغ روی شیشه معذب
امیرحسین هاشمی
همان‌طور که قبل‌تر در این ستون خواندید، رودرواسی یکی از آن هدیه‌هایی‌ست که می‌شود به آزارنده‌ها داد تا با فردی خلعِ‌سلاح‌شده طرف باشند.

فکر می‌کنم تا حالا در این ستون صحبتی از آزار فیزیکی نشده بود. اگر کسی که با او رودرواسی دارید زیر ناخن شما سوزن فرو کند چه‌کار می‌کنید؟ جواب درست و مشخصی نمی‌شود داد؛ و البته همین قضیه نشان‌دهنده‌ی خیلی چیزها است، از جمله اینکه رودرواسی ابتکار عمل را از آدم می‌گیرد.

نوع اعصاب‌خردکن و مؤثری از آزار فیزیکی که گاهی از الگوی آن در زندان‌ها به عنوان شکنجه استفاده می‌شود، آزار اندک و مداوم است، مثلاً چکیدن ده هزار قطره آب روی پیشانی زندانی در مدت پنج ساعت. سؤال را بار دیگر می‌شود تکرار کرد: اگر کسی که با او رودرواسی دارید چنین کاری کند، چه واکنشی نشان می‌دهید؟

گاهی اوقات مخاطب شما بنا به جبر زمانه پشت به شما و جلویتان قرار می‌گیرد. در این مواقع فرصت را غنیمت بشمارید و شروع کنید به صحبت‌کردن با او. گاهی مجبور می‌شود گردنش را چنددرجه‌ای بچرخاند تا نشان دهد که گوشش با شماست. صدایتان را بالا و پایین ببرید و در آن هیجان ایجاد کنید تا نتواند حالتش را حفظ کند و رویش را کاملاً برگردانده نگه دارد.

قضیه‌ی مورچه و بمب اتم را فراموش نکنید. گاهی اوقات بازی‌های ذهنی و آزارهای این‌گونه‌ای که روی افراد بی‌ارزش اعمال می‌کنید، مایه‌ی پشیمانیتان می‌شود. واسطه‌ی درک این افراد نسبت به مسأله‌ی شوخی و آزار و این حرف‌ها، شعور اندکشان است و به همین خاطر قضایا را از اساس طور دیگری می‌بینند.
نظرات (۲)