Permalink:    
درباره پرونده
طراح و برنامه‌نویس: امیر فکرآزاد [ای‌میل]
طراح لوگو: رضا عابدینی [سایت] [ای‌میل]

نویسندگان:
Permalink:   بازگشت به فهرست مطالب این شماره
previously on lost genuine SOB
محدثه
Dark UFO، وبلاگ اسپویلرها و اخبار مربوط به لاست، در فاصله ی بین سیزن ها دو مسابقه برگزار می كند: episode cup و character cup. خواننده‌های وبلاگ در یک رأی‌گیری نسبتن طولانی، هر بار یک آیتم را حذف می‌کنند تا نهایتن بهترین اپیزود (کاراکتر) انتخاب شود. این پروسه‌ی چندهفته‌ای به‌خصوص درمورد کاراکترها بسیار جذاب و در مراحل پایانی بسیار پرهیجان، و نتایج بعضی‌ وقت‌ها غیرقابل‌پیش‌بینی و مفرح است. مثلن امسال در همان راند اول، آنا لوسیا به میخاییل باخت و کیت نزدیک بود به دشمن سیاه‌پوش جیکوب ببازد. در راند دوم وینسنت شنون را برد و در راند سوم با کیت فاصله‌ی خیلی کمی داشت. نتایج ظاهرن به آخرین سیزنی که پخش شده خیلی بستگی دارد، چون مثلن برنده‌ی نهایی پارسال، دزموند، امسال حضور چندان درخشانی نداشت و به‌سختی به مرحله‌ی نیمه‌نهایی رسید.

رأی‌دادن در مراحل اول معمولن خیلی راحت است؛ آدم دقیقن می‌داند که شخصیت‌های محبوبش چه کسانی هستند و آن‌هایی که به‌طور قطع می‌خواهد حذف شوند کدامند. ولی کار به مراحل پایانی که می‌رسد، هم پیش‌بینی و هم انتخاب در بعضی مواقع واقعن سخت است. این اتفاق در نیمه‌نهایی امسال افتاد، زمانی‌که بن و ساویر مقابل هم قرار گرفتند.

چند هفته‌ای که از شروع سیزن 5 گذشته بود، اسپویلری منتشر شد مبنی بر اینکه یکی از کاراکترهای اصلی تا پایان این سیزن برای همیشه حذف خواهد شد. هر از گاهی یک شخصیت از بین گزینه‌ها حذف و دایره‌ی انتخاب محدودتر می‌شد. یک سری از کاراکترها مثل کیت و جک، یا سان و جین هم که از قبل معلوم بود حذف‌نشدنی‌اند و حضورشان در لیست صرفن برای هیجان دادن به قضیه است. فارادی که گلوله خورد، خیال همه کمی راحت شد ولی دوباره اعلام شد که مرگ فارادی آن major death موعود نیست و تکلیف این موضوع در فاینال مشخص می‌شود. اپیزود یکی مانده به آخر، follow the leader و تمرکز بیش از همیشه‌اش روی ساویر و جولیت و مقایسه‌ی آن با اپیزود مافبل آخر سیزن 3 و تمرکزش روی چارلی، در کنار مصاحبه‌ی elizabeth mitchell مبنی بر اینکه در این سیزن زنده خواهد ماند، تقریبن همه را به این نتیجه رسانده بود که کسی که قرار است حذف شود ساویر است. در همه‌ی لحظات پرهیجان اپیزود پایانی، این موضوع از ذهنم کنار نمی‌رفت که اگر ساویر بمیرد با چه رویی می‌شود درموردش مطلب نوشت و به مرده‌پرستی متهم نشد.

جوان‌ترها شاید به یاد نیاورند، ولی زمانی بود که وقتی می‌فهمیدند کسی لاست می‌بیند، اولین سؤالی که می‌پرسیدند این بود که جک را دوست دارد یا ساویر را... آن موقع آدم‌هایی که اصولن با قهرمان‌ها و مطمئن‌ها و ازخودگذشته‌ها مشکل دارند، و حوصله‌ی خاص بودن و برگزیده بودن لاک را هم نداشتند، و دزموند را هم هنوز درست و حسابی نمی‌شناختند، و بن را هم هنوز یک creepy psychopath می‌دیدند، فقط ساویر را داشتند. ساویر بود که ضدقهرمان و خودخواه و لجباز و بی‌ادب و manipulator بود، که جذاب بود و دوست‌داشتنی بود.

در IMDB ژانر لاست را نوشته Adventure ،Drama ،Fantasy ،Mystery ،Romance ،Thriller. با درنظر گرفتن ساویر به‌راحتی می‌شود به این لیست Comedy را هم اضافه کرد. تقریبن هروقت که قرار است ساویر چیزی بگوید، می‌شود مثل زمان فرندز دیدن مطمئن بود که خنده در راه است. کلی فیلم در youtube هست از nicknameهای ساویر و از جملات قصار ساویر و حتی از SOBهایی که در طول سریال نثار این و آن کرده. فرقی نمی‌کند که وسط صحنه‌ای پرهیجان باشیم یا ترسناک یا عاشقانه، فرقی نمی‌کند که ساویر عصبانی باشد یا خوشحال یا غمگین یا بی‌تفاوت؛ sense of humorاش همیشه کار می‌کند، همیشه سوژه‌ای هست که به آن گیر بدهد، یا آدمی هست که بتواند ضایع‌اش کند. شخصیتی که می‌شده صرفن یک کلاهبردار لمپن عصبی تکراری باشد به طرز عجیبی اریجینال و منحصربه‌فرد از آب در آمده. برعکس بسیاری از شخصیت‌ها، تقریبن هیچ زمانی نیست که پرداخت شخصیت ساویر قربانی بی‌حوصلگی یا بی‌سلیقگی نویسنده‌ها شود. تحول شخصیت ساویر بسیار ظریف و نامحسوس اتفاق می‌افتد، قهرمان شدن و قهرمان ماندنش اصلن نچسب به‌نظر نمی‌رسد، و حتی مربع عشقی اعصاب‌خردکن و بی‌مزه‌ و زورکی لاست هم وقتی به ساویر می‌رسد جذاب و هیجان‌انگیز می‌شود. آدم باور نمی‌کند که نویسنده‌هایی که بعد از 5-6 قسمت در پرداخت شخصیت‌های اصلی و بالقوه جذابی مثل جک و کیت به بن‌بست رسیده‌اند وقتی کار به ساویر می‌رسد اینقدر خلاق شده باشند...

مقابل هم قرار گرفتن بن و ساویر در character cup و عوض شدن نتایج هر چند دقیقه یک بار ثابت می‌کرد که افراد بسیار زیادی هستند که نمی‌توانند تصمیم بگیرند دوست دارند کدام‌شان را برنده‌ی نهایی ببینند، و ثابت می‌کند که شخصیت‌های محبوب لاست همان بازیگران نقش‌های اول‌اش نیستند. لاست را ضدقهرمان‌هایش ماندگار خواهند کرد.
نظرات (۱۱)