Permalink:    
درباره پرونده
طراح و برنامه‌نویس: امیر فکرآزاد [ای‌میل]
طراح لوگو: رضا عابدینی [سایت] [ای‌میل]

نویسندگان:
Permalink:   بازگشت به فهرست مطالب این شماره
سه‌ی شب آلبوم سال: مرگ بر ضد سلیقه‌ی من
حامد اوصانلوی
در این شماره ترکیبی از چند اثر از هنرمندان مختلف ارائه می‌شود که آلبومی را می‌سازند، به نظرم اگر آن را نشنوید ضرر کرده‌اید:

۱. smells like teen spirit از nirvana: بدون شک ترکیب انفجاری غیرتکرارشونده و تکرارشونده‌ی آن در تاریخ موسیقی کمتر سابقه داشته است، خواننده با ملودی‌ای جادویی که در قسمت سولوی آهنگ نیز نواخته می‌شود و البته صدایی دورگه، این آهنگ را به اثری ماندنی تبدیل کرده.

۲. unforgiven ازmetallica: آرام‌کردن آهنگ در تکرارشونده پس از غیرتکرارشونده‌ی خشن آن و همین‌طور لحن خواندن خواننده این آهنگ را به اثری متمایز و سبک‌ساز بدل کرده؛ به ترکیب صدای تخریب‌شده‌ی گیتار الکتریک و روان‌شدنش و در نهایت تبدیل آن به گیتار اکوستیک در پایان آهنگ دقت کنید. ملودی‌ای جاودان. ترانه‌ی آن یک خرده‌فرهنگ است.

۳. double talking jive از guns n' roses : نمونه‌ی یک اثر مختصر با سبک نویی در خواندن و اوج‌گیری کم‌کم آهنگ تا بدل‌شدنش به یک تک‌نوازی کلاسیک و گیرای گیتار الکتریک که به گیتار کلاسیک ختم می‌شود. خلاصه، مفید و باانرژی.

۴. mary jane از megadeth: صدای برق‌دار و تیره‌ی گیتار الکتریک دیستورت‌شده به همراه چند ردیف که که اگر آهنگ را به سه قسمت بخش کنیم به صورت یک داستان اول هر بخش نواخته می‌شوند و اوج کم‌کم آهنگ تا بدل‌شدنش به قسمت پایانی یکی از فضاسازترین آثار متال را خلق می‌کند؛ بماند که این اثر هیچ‌گاه درک نشد. [گوش کنید!]
ا
۵. sound of soul از earth : این آهنگ بی‌کلام به جرأت در نوع خود قویترین است. فضاسازی و استفاده‌ی به‌جا از انواع گیتار به همراه اوج‌ها و فرودهای آهنگ اثر را روح‌دار می‌کند. صدای روح را می‌توان شنید. در تمام آهنگ گویی بین دو گیتار سؤال و جوابی تکرای برای سؤال‌های متنوع مطرح می‌شود، مانند رازی سربه‌مهر راجع به مرگ.

۶. a nightmare to remember از dream theater: تکنیکی‌ترین گروه جهان از طولانی‌ترین آهنگ‌های غیر کلاسیک جهان را می‌سازند بی‌آنکه احساس خستگی یا تکرار کنید. به دگرگونی فیلم‌گونه‌ی آهنگ دقت کنید. و معجزات کیبورد در اثر.

۷. deeper kind of slumber از tiamat: آهنگی بسیار آرام با تکراری زیاد. اما شما را غرق در خود می‌کند. مجموعه‌ی سازبندی در این اثر به شکلی واحد عمل کرده تا کاملاً درگیرتان کند. حسی بسیار قوی.

۸.do re mi از nirvana: سعی کردم آهنگ‌ها تنوع سبک داشته باشند. این آهنگ در آهنگ‌های غیرالکتریک آخرین درجه‌ی پیچیدگی سبک خاص خود را ارائه می‌دهد. به تکرار یک گام یا فواصل نت در بخش‌های آهنگ دقت کنید. آخرین اثر منتشرنشده‌ی گروه. [چون پیدا نمی‌شود پس بشنوید!]
ا
۹. heaven beside you از alice in chains : به تکرارشونده‌ی طولانی‌تر از غیرتکرارشونده و میزان تکرار آن و در نتیجه گره‌خوردن آن با فضای درونیتان دقت کنید تا شاهکاری به سبک موسیقی وسترن را تجربه کنید. منحصربه‌فرد نیست اما بسیار قدرتمند است. دارای ترانه‌ای قوی.

۱۰. «زندگی منه» از «زدبازی»: علی‌رغم کپی‌کردن هوشمندانه از فضا و تم یک آهنگ از «doctor alba» به نام «it's my life» آهنگ هویت مستقل دارد و بی‌شک مدرن‌ترین رپ ایرانی است. ترانه‌ی بی‌قافیه‌ی آن با قافیه‌سازی به کمک آوای گروه شخصیت پیشروی اثر است. [گوش کنید!]

۱۱. «پرنده» از «بابک بیات»: با صدای قدرتمند یا ابرقدرتمند مانی رهنما. این آهنگ بی‌شک به خاطر هماهنگی ملودی با فضای شعر و البته تنظیم آن بهترین اثر پاپ کلاسیک از نظر من است.

۱۲.missing از evanescence: این تک‌آهنگ مهجور به خاطر سادگی و استفاده‌ی مختصر و صددرصد به‌جا از همان سازهای کم، احساسات را تا مرز گریه تحریک می‌کند. تنها فضاسازی هق‌هق‌زدن آهنگ را با ملودی منقطع پشت اثر ببینید. دارای ترانه‌ای منحصربه‌فرد و نو.

۱۳. in the end از linkin park: شاید به خاطر تلفیق خوب ملودی پاپ اثر با خشونت راک آن بهترین اثر راک مدرن شده است. از صدای بی‌نظیر خواننده در این آهنگ نگذرید. همین‌طور تضاد پیانو و گیتار دیستورت‌شده.
نظرات (۲۳)