Permalink:    
درباره پرونده
طراح و برنامه‌نویس: امیر فکرآزاد [ای‌میل]
طراح لوگو: رضا عابدینی [سایت] [ای‌میل]

نویسندگان:
Permalink:   بازگشت به فهرست مطالب این شماره
تیغ روی شیشه دانایی
امیرحسین هاشمی
بعضی از انسان‌ها، روندی را که نسل بشر در موردی خاص از ابتدا گذرانده، در طول زندگیشان طی می‌کنند. دقیقاً مشخص نیست که این روند مربوط به ناخودآگاه جمعی است یا چیز دیگر؛ اما بسیار می‌بینیم که کسی در کودکی داشتن قدرت را به زور بازو می‌دانسته، در جوانی به پول و مالکیت‌های دیگر، و بعدتر فهمیده که قدرت اصلی دانش است. حالا که به دلایل مختلفْ دانش‌ها زودتر از وقت موعود به اشتراک گذاشته می‌شوند، فرد از جوانی می‌داند که دانش است که برتری می‌آورد، هرچند که در آن دوره‌ی خاص، خودش مالکیت را وسیله‌ی قدرت بداند. با این اوصاف دانستن این مسأله نیز نوعی قدرت است.

شاید کمی اغراق‌آمیز باشد، اما دانش در هر شکلی که باشد قدرت می‌آورد. دانستن ویژگی‌های شخصیتی یک نفر از روی چند رفتار جزئی بیرونی، دانستن هر خبر کوچکی از زندگی او ولو این‌که خودش آن را مدت‌ها پیش به شما گفته باشد، و نکته‌های کوچک دیگری از این دست. احتمالاً اطلاعات جزئی‌تر قدرت بیشتری می‌آورند [دلیل ترس از «آمارگیرها» چیست؟]. و مهم‌ترین نکته در این روش، به‌دست‌آوردن اطلاعات راه استنتاج است. هیچ نیازی به گوش‌ایستادن و کارهای سطح پایین مشابه نیست... همیشه باید مرز باریک فضولی را نگه داشت. لازم است هر اطلاعات جزئی ذخیره شود و در قرنطینه بماند، و بعد که قطعات پازل از طریق استنتاج کامل شد، چماق دانش به کار گرفته شود. نیازی به کار دیگری هم نیست. روکردن این دانش‌های جزئی، فرد مقابل را در خماری این می‌گذارد که شما چه اطلاعات نگفته‌ی دیگری از او دارید.

دانش وسیله‌ی اعمال قدرت است بر نادان‌ها، نه احمق‌ها. و البته باید به یاد داشت که کشتن یک مورچه با بمب اتمی کاری است بی‌معنا؛ همان‌طور که استفاده از دانش به عنوان وسیله‌ی اعمال قدرت بر افراد کودن.
نظرات (۹)