Permalink:    
درباره پرونده
طراح و برنامه‌نویس: امیر فکرآزاد [ای‌میل]
طراح لوگو: رضا عابدینی [سایت] [ای‌میل]

نویسندگان:
Permalink:   بازگشت به فهرست مطالب این شماره
رؤیاهای جاناتان مرته راسموسن
ميعاد.ب
توضیحاتی که می‌خوانید از سایت خانم مرته راسموسن گرفته شده که ترجمه‌ی زیبا و دقیق‌اش را خانم «ندا منعم» به عهده گرفتند. به سهم خودم از ایشان بسیار سپاسگزارم.



کارهای مرته دست‌سازند، او برای خلق این کارها از تکنیک پیچاندن بهره می‌جوید. از جهت کیفیت ترجیح می‌دهد که از سفال استفاده کند.



«دوست دارم با ساختن اشکال پیچیده، موادی که استفاده می‌کنم و هم‌چنین مهارت‌های خودم را به چالش بکشم. به این ترتیب چیزهایی که می‌سازم طی فرایند‌های ساخت، خشک‌شدن و در کوره گذاشتن بسیار ظریف و شکننده‌اند اما پس از گذراندن مرحله‌ی کوره استحکام خوبی می‌یابند تا جایی که می‌توان با اطمینان آن‌ها را در دست گرفت و بدون احتیاج به وسیله‌ای اضافی آن‌ها را هرکجا که دلخواه‌مان است قرار داد.»



مرته برای آن‌که توجه‌مان را به فرم جلب کند از رنگ‌های مات و فقط از یک رنگ استفاده می‌کند.



ایده‌ی سطح ممتد به همراه یک لبه‌ی متصل و یا خطی که از میان آن می‌گذرد همواره توجه مرته را جلب کرده است. شکل‌های شفاف و واضح، انحناهای صاف و صیقلی در مقابل گوشه‌های تیز؛ سطوح مقعر و محدب، کشف فضاهای منفی داخلی و قدرت آن‌ها؛ این موارد تجلی فرم‌هایی است که توجه او را جلب می‌نمایند و هم چنین باعث می‌شوند که او به کاوش بیشتر در زمینه‌های مختلف بپردازد.



مرته راسموسن متولد دانمارک است. او سال ۲۰۰۵ به لندن رفت و هم‌اکنون در آن‌جا مشغول کار است.

مرته راسموسن
نظرات (۵)