Permalink:    
درباره پرونده
طراح و برنامه‌نویس: امیر فکرآزاد [ای‌میل]
طراح لوگو: رضا عابدینی [سایت] [ای‌میل]

نویسندگان:
Permalink:   بازگشت به فهرست مطالب این شماره
gold finger دریای درون ۱
علی فرشچی
شمارش معکوس آغاز می‌شود:

۳، ۲، ۱، بنگ!

یک، دو، سه، چهار، پنج، شش، هفت، هشت، نه، نه و سه دهم ثانیه... تبریک می‌گم آقای بُلت! شما سریع‌ترینِ جهان شدید.
مدت‌ها به این فکر می‌کردم که اوسین بلت (قهرمان دوی صد متر و سریع‌ترین مرد جهان) در تقریباً ۹ ثانیه‌ای که با سرعتی بیشتر از ۱۰ متر بر ثانیه می‌دود، به چه چیزی می‌اندیشد. خودش؟ مدال طلا؟ مصاحبه‌هایش؟ پول و ثروت؟ شهرت؟

۳، ۲، ۱، بنگ!

ماهیچه‌ی پشتی پایش منقبض می‌شود. همه‌چیز در یک لحظه به وقوع می‌پیوندد. استارت می‌زند. مردمک چشمش کمی گشاد می‌شود. از لبه‌ی بالایی دیوار استادیوم، نور خورشید را حس می‌کند. ضربان قلبش به شدت در حال افزایش است. تنفس سریع. گام اول، گام دوم، گام سوم. از گوشه‌ی چشمش موقعیت رقیبانش را می‌سنجد. شدت باد باعث می‌شود لب پایینش اندکی منحرف شود. نفسش را با قدرت بیرون می‌دهد و ریه‌هایش را از عطر چمن تازه‌ی ورزشگاه پر می‌کند. گام‌های آخر... به خط پایان نزدیک می‌شود... سعی می‌کند هر چه در چنته دارد رو کند... تصاویرْ ذهنش را به هم می‌ریزند... تصویر خانواده‌ی کوچک و محقّرش در یکی از روستاهای جامائیکا، تصویر دختر سیه‌چرده‌ای که تمام عمر عاشقش بوده... تصاویر تمامی آن‌هایی که روزی همبازی آنها بوده و الان پشت تلوزیونی کوچک در یک کافه‌ی محلّی، زیر نسیم خنک پنکه‌ی سقفی با نفس‌های در سینه حبس‌شده، برای عزیزشان دعا می‌کنند... ذهنش را از تصاویر پاک می‌کند. تمام انرژیش را به درون پاهایش می‌راند... دیگر چیزی نمانده... سرش را به جلو خم می‌کند و... تمام.

صدای تشویق حاضران گوشش را پر می‌کند. کمی بیشتر می‌دود و دیگر همان است. مدال طلا، پول، شهرت، مصاحبه‌هایش... و از همه مهم‌تر... آن کافه‌ی محلّی که الان دیگر غرق در شادی است.
تبریک می‌گم آقای بُلت؛ شما سریع‌ترین مرد جهان شدید.
نظرات (۵)