Permalink:    
درباره پرونده
طراح و برنامه‌نویس: امیر فکرآزاد [ای‌میل]
طراح لوگو: رضا عابدینی [سایت] [ای‌میل]

نویسندگان:
Permalink:   بازگشت به فهرست مطالب این شماره
من این همه نیستم خشکسالی و دروغ
اشکان خیل‌نژاد
« قلب‌های خود را از کینه‌های نهانی پاک کنید، چه آن یک بیماری مهلک همانند وبا است.» امام علی (ع)

۱- عدم حضور من در مجله‌ی دستمالی‌شده‌ی پرونده در چندین شماره‌ی اخیر فقط و فقط به خاطر سانسور احمقانه و محافظه‌کارانه‌ی سردبیر کودن و ابله آن بود؛ البته ناگفته نماند که پرونده دارد از اهداف اصلی و اولیه‌ی خودش فاصله می‌گیرد و به حالت یک نشریه‌ی روشنفکرانه و روبه‌تعالی و عوام‌فریبانه درمی‌آید که این بد است و بدون شک ریشه در اختلافات جنسی مسئولین آن دارد.

۲- در این شماره با عرض شرمندگی باید خدمتتان عارض شوم که «ورود آقایان ممنوع است». این جمله یک شعار تبلیغاتی برای جلب توجه بیشتر نیست بلکه این شماره فقط برای دختران نوشته شده و مصرانه و عاجزانه خواهشمندم اگر ذره‌ای در خود احساس مردانگی می‌کنید این شماره را ترک گفته و بی‌صبرانه منتظر شماره‌ی آتی باشید که آن فقط مخصوص آقایان است.

۳- تحقیق ذیل تفحصی است اجمالی پیرامون نقاط ضعف پسران در دنیای مدرن هنگام ارتباط با دختران. و شما می‌توانید شرح مفصل آن را حداکثر تا ۲ ماه دیگر در دیباچه‌ی کتاب «پدیده‌های روانشناختی روابط مدرن دنیای مردان» نوشته‌ی دوست نازم «نوشین مهرآوران» که از سوی انتشارات روشنگران به چاپ می‌رسد مطالعه نمایید.

*اخطار: دوستان مذکر نسبتاً عزیز؛ اگر تا الآن ستون را ترک نکرده‌اید وسوسه را کنار گذاشته و با فشار دادن دکمه‌ی × اژدهای درون خود را بکشید. با تشکر از تمام عزیزانی که این شماره را نمی‌خوانند.*

نتیجه: برای بقا، همیشه مردان را تشنه نگه دارید.

ناگفته هویداست که دوستی‌های بزن‌درروی دنیای نو بر خلاف اسلاف پیشین خود به سادگی آغازشان، خاتمه می‌یابند و چه در نظر و چه در عمل با روابط یک نسل قبل خود تفاوت‌های فاحشی دارند. برای مثال همین هشت سال پیش اگر کسی دوست پسر یا دختر نسبتاً زیبایی داشت سریعاً بین دوستان خود جار می زد و در مهمانی‌ها فقط با او حضور می‌یافت و همیشه هم عکسی ۴×۳ از او را در گوشه‌ی کیفش یادگاری نگه می‌داشت تا هنگام دوری به یادش باشد و اگر شما قدری کنجکاو م‌ بودید و دفتر خاطراتش را پنهانی تورق می‌کردید، می‌دیدید که مملو است از خاطرات تلخ وشیرین آن یار غار؛ اما بعد از گذشت فقط چند سال تیپ/مدل روابط تغییر کرده و گویی همه به نوعی «در انتظار گودو»ی خود هستند، به طوری که چه دختر و چه پسر در انتظار شرایط بهتری‌اند و مدام همدیگر را در حالت تعلیق و آب‌نمک قرار می‌دهند. این شرایط در ملموس‌ترین شکل خود در نوع صداکردن طرف مقابل تجلی پیدا می‌کند، یعنی اگر در گذشته همدیگر را «گلم، نازم، عشقم، عمرم و زندگیم» صدا می‌زدند امروزه «خواهر، خاله، عمه،مامان، دختر و دوست اجتماعی» خطاب می‌کنند و حتی عکس‌های گوشه‌ی کیف هم جای خود را به عکس‌های دسته‌جمعی در مهمانی‌ها داده که وقتی کسی موبایلشان را چک می‌کند بو نبرد کدام شخص دقیقاً دوست دختر یا پسرشان است و تمام این شرایط حاکی از روحیه توتالیتر (تمامیت‌خواهی) طرفین است که خواهان بهترین گزینه‌ها و برترین شرایطند، در صورتی که در اکثر موارد خود فاقد شرایط ایده‌آل و استانداردند و نتیجه چنین روابطی چیزی جز اتلاف هزینه و انرژی و احساسات نیست.

با تمام این رویکردها، هنوز هستند دخترانی که خواهان دوستی های پایدار وعاشقانه ترند و فقط در پی روابط نیم بند جنسی نیستند. برای تحقق چنین شرایطی در دنیای غدار امروزین شما دختران باید معظلات و پدیده های دنیای جدید را که در اکثر پسران رخنه کرده را شناسایی نمایید و به وسیله راهکارهای ارائه شده با آنان تقابل کنید. این پدیده ها به قرار زیر است:

۱- پدیده‌ی خودمردپنداری

تشریح پدیده: این پدیده به طرز غیر محسوس در همه‌ی پسران موجود است ولی به طور محسوس شما در روزهای اولیه دوستی با آن مواجه می شوید. این جریان که به طور اخص ریشه در فرهنگ غرب دارد محصول تماشای بی رویه فیلم های پورنوی داستاندار و مرور سینمای تجاری تین اجری آمریکا و همچنین همنشینی زیاد با دوستان لاف زن است که شروع به تعریف از کارهای ناکرده ی خود در خفی با دختران بی عصمت می کنند. تحت این شرایط بسیاری از پسران ساده لوح و کم تجربه در مخیله کثیف خود تصاویر مهیب و دهشتناکی را متصور می شوند و تصور می کنند فلان دختر که موهای بولوندی دارد و مدام مانتوی کوتاه به تن می کند و در مهمانی های شبانه تونیک بدون ساق یا دامن کوتاه و دکولته می پوشد و از پوست صاف و سولاریون شده ای برخوردار است حتما خراب و معلوم الحاله و با اولین اشاره سر راهی منزل شده و تک تک تصاویر و حرکات شنیع اذهان بیمارشان را به واقعیتی بی بدیل تبدیل خواهند کرد. وقتی پسران با این روحیه وارد دنیای دوستی می شوند به شدت نچسب و چندش آورند.

نشانه شناسی پدیده: این پسران از هر مسئله ی بی ربط و بی مزه ای تمسک می جویند برای باز کردن بحث حول مسائل جنسی. که البته با توجه به ضریب هوشی خود از بحث راجع به "اسم بچه" شروع می کنند و تا "بیا آلبوم عکس خانوادگی بهت نشون بدم" و یا "بیا حتما با هم درس بخونیم" خاتمه می دهند، و در ادامه اش به صورت کنایی و بدون هیچ مقدمه ای شروع به تعریف کردن از روابط راحت خود با دوست دختر قبلی می کنند. برای مثال فقط کافی است به پسرانی که در چنین بحرانی اند بگویید: "ماکارونی خوب بلدم بپزم" مطمئن باشید پسران لحظه ای سکوت موزیانه می کند و سعی می نمایند با حالتی طبیعی و راحت در جواب بگویند: "خوب پس لازم شد یک بار بیای و برام درست کنی". همین آغاز، بسط پیدا می کند و در ادامه و روزهای آتی به جملات زیر می کشد:

"این مامان ما هم که همش بیرونه و غذای درست و حسابی نداریم"

"دیشب خواب دیدم اومده بودی پیشم"

پسران در این موقع بدون شناخت از مکانیزم فیزیکی و زیست شناختی دختران گمان می برند به راحتی می توانند از طریق تصویر سازی و صحبت های این چنینی محرک آنان واقع شوند. اگر دوست پسرتان دچار چنین معضلی است اصلا نگران نباشید چرا که با ساده ترین روش ها می توانید از این حال وهوای شنیع بیرونش بیاورید.

راه کار: یکی از احمقانه ترین و متداول ترین اشکال مبارزه با این پدیده عوض کردن بحث و یا ژست آدم سالم به خود گرفتن است؛ این حرکت نه تنها برای پسران مشمئز کننده است بلکه آنان را تحریک می کند تا مدام مردانگی خود را به رختان بکشند. شما باید با در دست گرفتن قدرت عمل و زیرکی وصف ناپذیری شروع به ارضا کردنشان از لحاظ "ذهنی" کنید و بهترین راه برای این اقدام، مسیر بی درد سر و غیر مستقیم تلفن است، مثلا وسط حرفش بپرید و یک دفعه بگویید: "الان تو خونه هوا گرمه و یه تاپ راحت و شلوارک پوشیدم" و یا "دیروز یه بیکینی مارک دار خریدم تا فردا با دوستام برم حموم آفتاب". شاید در نگاه اول این جملات بیشتر محرک باشند تا تضعیف کننده اما با توجه به روحیه متناقض آمیز پسران این نوع صحبتهای فرعی و بی خطر به شدت بر روح و روانشان موثر واقع می شود و حداقل ذهنشان را راضی نگه می دارد. با ادامه دادن این روند تا مدت زمانی محدود، آنان را کاملا مطیع و تشنه نگه دارید و هر موقعی که احساس نمودید در دوستی به نقطه ی مشخصی از اعتماد و اتکا رسیدید آنها را از خماری درآورده و به صورت کاملا تدریجی و البته پله پله شروع به نزدیکی از لحاظ فیزیکی کنید، مثلا در یک محیط عمومی بغلش کنید و در مرحله بعد این کار را در محیط دنج با بوس کردنش ادامه دهید. این روند با توجه به شخصیت شما ادامه دار است و می توانید از این حربه حتی مواقعی که دوستی تان رو به تزلزل است سوء استفاده کنید. تا جایی که توان دارید سعی کنید در همه مراحل خودتان پیش قدم باشید زیرا این امید را در ذهنشان بیدار نگه می دارید که آغاز کننده همیشه شمایید و او مدام با خود می گوید :"بذار من جانبدار باشم و حرفی به میون نیارم، اون که خودش پایه است (هاهاهاها...)".

با همین تکنیک ساده شما می توانید اوضاع را در دست گرفته و به جای اعصاب خوردی در مورد اینکه دوست پسرتان منحرف جنسی است او را به آرامش نسبی وا دارید .

توجه: اگر این اتفاق و روند تبدیل به یک جریان متداول و لوث شود نه تنها شما بازی را واگذار کرده اید بلکه دیگر هیچ گونه جذابیتی مخفی و پنهانی برای پسران ندارید.

۲- پدیده ی خود- ان پنداری

تشریح پدیده: این پدیده در نمودار سینوسی دوستی درست بعد از دوران خوش و بامزه ی اولیه قرار دارد یعنی درست زمانی که make love ها و kiss mark ها مثل آدامس خرسی طعم خوش اولیه را از دست دادن و مبدل به عادتی روزانه در برنامه هفتگی طرفین گشته اند. در این بازه زمانی پسران با حسرات و آه و افسوس به گذشته نسبتاً شیرین خود نظر می اندازند و از خود سوالات بنیادین رو به رو را بی وقفه می پرسند: "قبلا که آزاد بودم مگه راحت تر نبودم؟"،"چرا همش یه نفر باید بهم بگه فلان جا نرو یا این کار رو بکن؟" یا "چرا فلان دوستم تو مهمونی با هر داف مطرحی هر جوری دوست داره می تونه برقصه ولی من محکوم به رقص فقط با دوست تکراری خودمم اونم فقط به طور کلاسیک؟" این اوصاف بیشتر مبین حالت پسرانی است که دوستان مجرد زیادی دراطراف خود دارند و مدام آنها را الگو و اسوه کرده و مانند پتک بر سر خود می کوبند.

نشانه شناسی پدیده: این دوره ی زمانی مقارن با نگاه هایی سرد و بی روح پسران و شکاکی بی امان دختران است و حاوی اتفاقات زیر بدون اولیت است:

۱- زمان تلفنها از ۲ ساعت و بیست و پنج دقیقه به ۳ الی ۴ دقیقه کاهش پیدا می کند و تعداد پیامک ها که از ۳۰ مورد در روز هم تجاوز می کرد به ۶ الی ۷ عدد، آن هم سوالات بی ربط تقلیل می یابد.

۲- در این دوره جمله «دوستت دارم» که زمانی مثل پشکل از دهان دو طرف رها می شد به ندرت و آن هم به صورت اتفاقی شنیده می شود.

۳- تعریف کردن اتفاقات جالب و خاطرات روزانه که زمانی نقل مجلس طرفین بود و تنها کارکردش هم کش دادن بیشتر صحبتها بود، جای خود را با تیکه انداختن های بی ربط و زشت عوض می کند.

۴- مسائلی که قبلا بیانشان صرفاً برای بامزه بازی بود حالا به صورت جدی به رخ دختر کشیده می شوند، مثلا از چاق بودن گرفته تا تنبلی و بی عرضه گی .

۵- مباحث بی ربطی که مربوط به نفر سوم و شخص غایب است اکثراً در این دوران باعث دعوا و جر و بحث بین طرفین می شوند .

تنها نکته‌ای که ذهن دختران را در ازای رفتار بی مهر پسران در پدیده خود- ان پنداری به خود مشغول می کند، واژه پر رمز و راز "خیانت" است که مثل خوره،خورنده تار و پود روابط است؛ غافل از اینکه "خیانت" در روابط مدرن نه تنها یک خصیصه بد نیست بلکه اگر به درستی و گیرایی انجام شود چه بسا نجات دهنده برخی دوستی های بی مایه شود.

راه کار: دم دست ترین برخورد با پدیده خود- ان پنداری همان تکنیکی است که دختران ساده و بی تجربه در پیش می گیرند یعنی خواهان قطع رابطه بی چون و چرای دوست پسر خود با دوستان مجردشان می شوند. در این لحظات حساس دوستی یک حرکت و اقدام بسیار هوشمندانه می تواند باعث برون رفت از وضعیت بحرانی به وجود آمده باشد و آن به شرح زیر است:

فاز اول: با توجه به روحیه تنوع طلب پسران شما باید از ابتدا در ساختار نظام مند و ارگانیک دوستی خود تبصره ای نانوشته اضافه نمایید تحت عنوان "دوران گذار". شما باید در این دوران گذار تحت لوای روشنفکری به دوست خود اجازه دهید یک تا سه هفته هر اقدام و عملی که به نظرش با حضور مستمر شما در زندگیش از دست داده را دوباره به چنگ آورد. از جمله ولگردی های شبانه با دوستان، مهمانی های مشکوک بدون حضور شما و مسافرت های دسته جمعی با رفقای مجرد خود. شما در این دوران باید او را کاملا آزاد و رها بگذارید و حتی از رفقای مجرد و بی بند و بارش تعریف و تمجید نمایید تا نسبت به آنان با اعتمادتر گردد تا بویی از نقشه های آتی شما نبرد، سپس باید از طریق چک کردن مدام اس ام اس یا گشت و گذار در فون بوک و گالری یا فایل های هیدن لب تاپش یا حتی فیس بوک یک "آتویی" از او بگیرید و در چنته نگه دارید تا بگویم کجا از آن استفاده نمایید. با ادامه دادن این روند و سیراب کردن پسران نسبت به دختران هرزه خیابانی، ناخداگاه او را دچار پشیمانی و سرگشتگی می کنید، یعنی پیش خود می پندارد که :"ای بابا چرا دیگر به من گیر نمی ده؟ نکنه بویی برده باشه؟" این افکار به صورت تدریجی باعث تخریب وضعیت روحی و روانی اش می شود و ناگزیر به دنبال مامنی عاطفی می گردد. درست در این لحظه شما باید وارد فاز دوم شوید.

فاز دوم: این بار خود نیز با او در جمع دوستانش ظاهر شوید و اتفاقا بعد از مقداری لوندی شروع کنید به تیک زدن با همان رفقای مجرد و بی بند و بارش. این اقدام باید به شدت ماهرانه و ظریف صورت گیرد و دو ویژگی دارد:

الف- بی اعتماد کردن او نسبت به دوستانش که گمان می برد با حضور در جمع آنها به زندگی پر زرق و برق گذشته اش دست یافته است .

ب- احساس خطر از تنها شدن و از دست دادن دوران آرام دوستی.

حالا او پس از گذشت این همه بی بند و باری مثل سگ پا سوخته به آغوش شما باز می گردد و درست در همین لحظه با رو کردن "آتویی" که ازش در چنته دارید تیر آخر را بهش بزنید. اگر این عملیات را شما با دقت و تمرکز بالا انجام دهید نه تنها او دیگر رو به چنین اقدامات ماجراجویانه ای نمی آورد بلکه با توجه به احساس ترحمی که نسبت به او روا داشتید تا مادام العمر خود را مدیون شما می داند.

والحمدلله وحده و صلی الله محمد و
عترته وحسبنا الله و نعم الوکیل
یکم رمضان ۱۴۳۰
اشکان خیل نژاد
نظرات (۱۹)