Permalink:    
درباره پرونده
طراح و برنامه‌نویس: امیر فکرآزاد [ای‌میل]
طراح لوگو: رضا عابدینی [سایت] [ای‌میل]

نویسندگان:
Permalink:   بازگشت به فهرست مطالب این شماره
تیغ روی شیشه تعارف و تعریف
امیرحسین هاشمی
اکثر آدم‌ها در مورد دو چیز بسیار بی‌دفاعند: تعریف و تخریب.
حتماً اتفاق افتاده است که خطاهای کسی را به او یادآوری کنید. به احتمال زیاد واکنش خوبی نشان نداده است؛ و دلیل ساده‌ای هم دارد: وقتی اشتباه‌های کسی را می‌گویید، فرد مورد نظر نمی‌تواند بین خود و کارهایش تمایز قائل شود و این‌طور فکر می‌کند که شما به خود او توهین کرده‌اید، نه فعلی که از او سر زده است.

اما نکته‌ی مهم این است که آدم‌ها در برابر تعریف هم به همین اندازه آسیب‌پذیرند و «جنس» واکنششان نسبت به این مورد، همانی است که در برابر انتقاد نشان می‌دهند. کافی است کمی از کسی تعریف کنید تا ببینید چطور دست‌وپایش را گم می‌کند و به لکنت می‌افتد.

زیاد تعریف کنید. مدام از توانایی‌های عجیب و منحصربه‌فرد طرف مقابل ستایش کنید و به او فرصت ندهید که از شما تشکر یا داشتن آن ویژگی‌ها را نفی کند. اما مسأله به همین‌جا ختم نمی‌شود. زیرکانه بین تعریف‌هایتانْ به ویژگی‌هایی اشاره کنید که طرف مقابل فاقد آن‌هاست؛ و طوری که انگار چیزی نمی‌دانید، آن‌ها را هم جزو مزیت‌هایش حساب کنید. مثلاً می‌دانید که طرف مقابل در حد جلد اول let's go هم از زبان انگلیسی سرش نمی‌شود؛ پس فرصت را از دست ندهید: شما همیشه به تسلط او به زبان انگلیسی غبطه می‌خورده‌اید.
اما توجه داشته باشید که باید این ترفند را به ندرت به کار برد و البته قبل و بعد از آن را هم با ویژگی‌هایی که واقعاً در او وجود دارد پر کرد تا فکر نکند که آن را از روی سوءِنیست گفته‌اید.

یادتان باشد که تعارف‌ها محدودند و تعریف‌ها نامحدود. پس آن‌قدر تعریف کنید تا تعارف‌هایش، سپرهای دفاعیش، تمام شوند. حالا می‌توانید از زجرکشیدنش لذت ببرید.
نظرات (۷)