Permalink:    
درباره پرونده
طراح و برنامه‌نویس: امیر فکرآزاد [ای‌میل]
طراح لوگو: رضا عابدینی [سایت] [ای‌میل]

نویسندگان:
Permalink:   بازگشت به فهرست مطالب این شماره
پلک سنگین غریزی
معین فرّخی
در هر دوره‌ای، موضوعی برای درصد قابل توجهی از مردم مسأله می‌شود. ناخواسته درگیر آن موضوع می‌شوند، در حالی که چیز زیادی از آن موضوع نمی‌دانند. شروع می‌کنند به اظهار نظر درباره‌ی آن موضوع. بعد، بنا بر دلایلی، آن موضوع موضوعیت خود را از دست می‌دهد. دیگر مردم درباره‌ی آن بحث نمی‌کنند. ولی ممکن است دوباره بنا بر ضرورت شرایط اجتماعی آن موضوع دوباره بحث روز شود. و اتفاقی که متأسفانه معمولاً می‌افتد این است: مردم نسبت به بار قبل چیز بیش‌تری از آن موضوع نمی‌دانند. ضرورت آگاهی درباره‌ی آن موضوع با گذر زمان از بین رفته. و آگاهی مردم در همان چند کلمه‌ای که بار قبل در بحث‌ها شنیده‌اند، مانده.
در بحث‌های انتخاباتی امسال یکی از چیزهایی که مردم روی آن بحث می‌کردند، مسائل اقتصادی بود. اقتصاد به دلایلی که برای همه‌ی ما روشن است، از مهم‌ترین دغدغه‌های مردم شده بود که مسلماً در انتخاب آن‌ها تأثیرگذار بود. «اقتصاد آزاد»، «اقتصاد ملی»، «اقتصاد سوسیالیستی» و اصطلاح‌های دیگری در بحث‌های ما -دست‌کم بحث‌های من- وارد شده بودند. چیزی که من از بسیاری از حرف‌هایی که زدم و شنیدم فهمیدم این بود که بسیاری از بحث‌کنندگان -از جمله من- چیز زیادی از این اصطلاح‌ها نمی‌دانستیم. «ضریب جینی» به خاطر آن که در مناظره‌ها استفاده شد در بحث‌ها جا پیدا کرد، در حالی که ما نمی‌دانستیم «ضریب جینی» به چه متغیرهایی وابسته است یا نیست. من سعی می‌کردم کم‌بود اطلاعاتم را با پرسیدن از کسانی که مطالعات اقتصادی دارند جبران کنم. آن‌ها هم در چند جمله چیزهایی توضیح می‌دادند. یا می‌رفتم وبلاگ‌های اقتصادی را می‌خواندم. ولی حقیقت این است که چندجمله‌ها چیز زیادی به من نمی‌دادند. کلیاتی را که به ناچار کلی مانده‌اند، نمی‌توان دانش حساب کرد. دانش نیاز به کمی مطالعه دارد. کمی درگیری با موضوع.
حالا دیگر اقتصاد در بحث‌های مردم نیست. مسائل دیگری وارد بحث‌ها شده که بسیاری از ما باز هم چیز زیادی از آن‌ها نمی‌دانیم. منظورم چیزهایی نیست که می‌بینیم. منظورم کارهایی است که باید انجام دهیم. مسائل را غریزی تحلیل می‌کنیم. غریزی اظهارنظر می‌کنیم. بی‌پشتوانه. نمی‌خواهم بگویم در این شرایط خاص باید مثلاً دانش اقتصادی‌مان را زیاد کنیم. می‌خواهم بگویم حالا باید فهمیده باشیم که در این موضوع ما دانش کمی داریم و نیاز به مطالعه را حس کرده باشیم. بعد هر وقت که کمی آرام شد، بنشینیم سر فرصت بخوانیم ببینیم این چیزهایی که درباره‌شان حرف می‌زدیم چی بودند. بعد دوباره بیاییم حرف بزنیم.
نظرات (۴)