Permalink:    
درباره پرونده
طراح و برنامه‌نویس: امیر فکرآزاد [ای‌میل]
طراح لوگو: رضا عابدینی [سایت] [ای‌میل]

نویسندگان:
Permalink:   بازگشت به فهرست مطالب این شماره
رؤیاهای جاناتان قهرمان
ميعاد.ب
قهرمانْ اسم نوعی مایع حشره‌کش است؛ حاوی مقدار زیادی ماده‌ی مؤثر دلتامترین که در کشتن حشرات خزنده قدرت زیادی دارد. راحت می‌شود اسپری‌اش کرد در خانه و کاشانه‌ی این حشرات اعصاب‌خردکن و حداقل برای مدتی از وجودشان آسوده بود.
قصد نگارنده تبلیغ یا تشویق به خریدن محصول نیست. فقط نوعی واکنش به عنوان جالب‌اش است: قهرمان. و البته یادآور زنان و مردانی که از داروخانه‌ای در این حوالی خواستارش بودند. «آقا بی‌زحمت دوتا قهرمان می‌خواستم» و لازم نیست توضیح دهم که این‌ها ربطی به مطالبی که گفته خواهد شد ندارد.
از جذاب‌ترین قصه شروع می‌کنیم. بخشی از یک سریال که... نه دوستان. قرار نیست از این چیزها حرف بزنیم. می‌توانیم از حوادث جالبی که از سر اتفاق پیش می‌آیند بگوییم. مثل گل‌های سوباسا یا دیدن قیافه‌ی پسرشجاع و علامت مخصوص میتی‌کومان به وجد نمی‌آییم. خیلی وقت است.

۱- بخشی از این ستون گوشه‌ای از اشعاری را بازگو می‌کند که عده‌ای با موسیقی به خورد ملت می‌دهند و عده‌ای هم در فروشگاه‌های عرضه‌ی محصولات فرهنگی هنری موسیقی مذکور را به فروش می‌رسانند و عده‌ای مشتاقانه دریافت‌اش می‌کنند تا ساعاتی از روز را به شنیدن‌اش بگذرانند.

شنیدم عروسی‌ته
اون که دست‌اش تو دستاته کی‌ته
یعنی باور بکنم اون‌همه خاطره‌ها دروغی بود
این‌همه خوبی به‌ات کردم خدایی‌اش کم‌ات نبود
مگه کم‌ات بود؟ (تکرار)

۲- بخشی دیگر اختصاص به واکنش‌هایی سطحی و گاه شتابزده دارد؛ مثلاً در مورد فیلم اخیر آقای کیارستمی که در کن رد شده بود؛ از آن‌جا که جشنواره‌ای در فرانسه هم مثل یک گالری در تهران اختیار انتخاب و پذیرفتن آثار را دارد و این اصلاً معیاری نیست در ارزش‌گذاری. کاملاً شخصی است و در جهت منافع یا حدودی که آن‌ها برای خودشان دارند یا تعریف کرده‌اند. و در مورد شیرین که اتفاقاً اکران‌اش در ونیز هم واکنش‌های مختلفی برانگیخت، تنها، ایده‌ای که دارد، برای تحسین‌اش کافی‌ست. البته نه از سوی کشوری که در فهم خود کیارستمی و هویت و نبوغ‌اش مشکل دارد. همه می‌دانیم که حقایقْ زمانی روشن می‌شوند که از دید گذشته، دیر و از دید آینده به‌موقع است.

۳- اگر بخش دیگری هم باشد، فعلاً بدون برنامه است. فرض می‌کنیم قرار است پیشنهاد موسیقی باشد. این‌بار گروه میدلیک (Midlake) که در سال ۱۹۹۹ در تگزاس تشکیل شد و در شاخه‌ی ایندی‌راک و فولک‌راک قابل تأمل است. موسیقی میدلیک از گروه‌هایی مثل ریدیوهد، جتروتال و تراویس تأثیر گرفته است. تیم اسمیتْ خواننده، نوازنده‌ی گیتار و کیبورد، تأثیر جتروتال را بیشتر از بقیه می‌داند. هرچند گاردینْ آن‌ها را معجونی رؤیایی از نیل یانگ، فیلتوود مک، تام پتی و یانگ‌بردز خطاب کرد. گروه روی سومین آلبوم استودیویی‌اش کار می‌کند.
نظرات (۱)