Permalink:    
درباره پرونده
طراح و برنامه‌نویس: امیر فکرآزاد [ای‌میل]
طراح لوگو: رضا عابدینی [سایت] [ای‌میل]

نویسندگان:
Permalink:   بازگشت به فهرست مطالب این شماره
gold finger غرب‌زدگی
علی فرشچی
غرب‌زدگی، عزیزان من، در زیر بافت تمام زندگی ما شرقی‌ها رسوخ کرده است. معماریمان، موسیقیمان، نوع فیلم‌سازیمان، نوع نگرشمان به زندگی و حتی تکه‌کلام‌هایمان متأثر از فرهنگ غرب است. راجع به خوبی یا بدی فرهنگ خاصی، اعم از غربی یا شرقی صحبت نمی‌کنیم، مقصود این است که موریانه‌زدگی فرهنگ ایران و ایرانی از کجا نشأت می‌گیرد. جوانان ما تحت تأثیر دنیای مجازی، فرهنگ‌های متفاوت از نقاط متفاوت دنیا را می‌گیرند، آن‌ها را با هم ترکیب می‌کنند و از آن استفاده می‌کنند. سؤال اصلی اینجا مطرح م‌ شود:
نتیجه چیست؟
بی‌فرهنگی، بی‌بندوباری، انواع و اقسام تیپ و قیافه‌های عجیب و غریب، تکه‌کلام‌های بی‌معنا که به صرف استفاده‌شدن در فیلم‌های خارجی در ایران هم مورد استفاده قرار می گیرند و هجوم بی‌رویه از روستا و شهرستان به شهر، تنها بخش کوچکی از نتایج بنیان‌برافکن استعمال بدون تفکر از فرهنگ غرب است.
مردم ما برای استفاده از کالایی خاص، به دنبال مورد استفاده‌ی آن نمی‌گردند. هدف استفاده‌ی صرف و سوء استفاده از نام آن کالاست. برای مثال کسی که می گوید «من فقط موسیقی کلاسیک گوش می‌دهم» به دنبال استفاده از ظاهر جذاب ترکیب «موسیقی کلاسیک» است، در حالی که ممکن است از موسیقی کلاسیک لذت نبرد؛ و یا کسی که بگوید «من فیلم هالیوودی تماشا نمی‌کنم» به دنبال این است که به مخاطب خود بفهماند من تحت تأثیر سینمای مستقل و پیش‌روی فرانسه یا اروپای شرقی هستم، در حالی که کمتر پیش می‌آید از این مقوله چیزی بداند.
در برخی موارد نیز پیش می‌آید که جوانان ناپخته‌ی ایرانی از مسأله‌ای با نام دیگر یاد کنند، در حالی که آن مسأله ربطی به آن اسم ندارد. به عبارت دیگر هر دو مقوله وجود دارند، اما بعضی به دلیل شناخت ناکافی از آن‌ها، از اسامی اشتباه استفاده می‌کنند. برای مثال در اروپا مراسمی به نام جشن بالماسکه و در آمریکا مراسمی تحت عنوان جشن هالووین وجود دارد. در دانشنامه‌ی ویکیپدیا در تعریف بالماسکه چنین آمده است:

«نوعی مراسم جشن است که در آن مدعوین با لباس مبدل و نقاب در آن شرکت می‌کنند. از ویژگی‌های جشن بالماسکه شناخته‌نشدن افراد شرکت‌کننده است.

در دانشنامه‌ی مذکور، مقابل کلمه‌ی هالووین آمده است:

در آن شب معمولاً کودکان لباس‌های عجیب و غیرمرسوم می‌پوشند و برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه‌ی دیگران می‌روند.

حالا وقتی گروهی غرب‌زده و نا آگاه تصمیم به برگزاری جشن بالماسکه می‌گیرند، در حالی که حتی با ابتدایی‌ترین تعاریف آن هم آشنا نیستند، فاجعه‌ی زیر رخ می‌دهد:این است عزیزان من،
هنگامی که من و شما بدون آگاه‌ساختن فرزندانمان خوان بی‌دریغ نعمت غرب‌زدگی را پیش روی آنان باز کنیم، نتیجه بهتر از این نمی‌شود.
یک گردش ساده، یک تحقیق ناچیز در فرهنگ امروزه روز مردممان،
آیا این همان عرق ایرانی کورش یا خشایار است که از آن دم می‌زنید؟
نظرات (۸)