Permalink:    
درباره پرونده
طراح و برنامه‌نویس: امیر فکرآزاد [ای‌میل]
طراح لوگو: رضا عابدینی [سایت] [ای‌میل]

نویسندگان:
Permalink:   بازگشت به فهرست مطالب این شماره
ریخت‌شناسی رخوت الغرض
مصطفی اوصانلوی
نکته‌ای بود که که همیشه جیمز روی آن تأکید زیادی داشت و آن نکته چیزی نبود جز تنها راه از رخوت در آمدن مردم جهان. جیمز اعتقاد عمیقی داشت که تنها راه حل مسأله‌ی رخوت جهانیان، اعم از مستبد و مستبد -به فتح و کسره‌ی باء- حمله‌ی موجودات فضایی به کره‌ی زمین است. اگر تا کنون در مشاهدات دقیق این بنده‌ی کمترین نکته‌ی راستی به دور از کژی یافتید اکسپت قولنا ان دت هپند.

وقایع اخیر کاری کرد که همگی ما در لحظه زندگی کنیم. خود نوعی تجدید حیات بود که ببینیم به کجا می‌رویم و ما را چه می‌شود. با اجازه‌ی بزرگانی که بی‌شک این مطالب را با وسواسی ستودنی دنبال می‌کنند، و به دور از هر گونه غرض آشوبگری، به سراغ چهره‌ی نامزدهای ریاست جمهوری می‌رویم. که اگر پرونده‌ی عزیز یک هفته زودتر منتشر می‌شد این مطلب در جای خود می‌نشست و اجر می‌دید.
این اتفاقِ‌نظر بین کارشناسان وجود دارد که هیچ‌کدام از نامزدهای محترم (هیچ‌کدام) از چهره‌ی مناسبی که در جلب آرای مردم مثمر ثمر واقع گردد برخوردار نبوده، اکثراً چهره‌های معمولی إلی زشتی را دارا بودند. از بین این رجل سیاسی، آقای کروبی دارای عجیب‌ترین تبلیغات بود، چه، در پوسترهای تبلیغاتی وی چهره‌ی ناخوشایند او دلپذیر می‌نمود. گویی عکاس از کس دیگری پرتره گرفته و با تکنیک‌های فتوشاپ، که به صورت کاملاً اتفاقی توسط ایادی انگلیس و اسرائیل و آمریکا در بنگاه‌های خبرپراکنی که چه عرض کنم دروغپراکنی کثیراً مورد سوءِاستفاده قرار گرفته، وی را به جناب کروبی تبدیل کرده. اما از آنجا که تأیید صلاحیت ایشان توسط مجلس خبرگان رهبری انجام گرفته، به‌کارگیری چنین عمل قبیحی از جانب این نامزد محترم بسیار بعید بوده و صرفاً دم عکاس گرم. دیگر نامزد محترم، آقای رضایی، تمامی رأی کم تعداد خود را مدیون لبخند موذی معروف خویش است که در مناظره‌های تلویزیونی و اخیراً در گفتگوی خبری شبکه دو، البته در موقعیتی مشابه، به کار برد. دو نامزدی که در بالا ذکر آن‌ها رفت، هر دو بسیار تنومندند. اما میرحسین موسوی که برخی کارشناسان از چهره‌ی او با عنوان کریه یاد می‌کنند، دارای دماغی بزرگ بود و عکاس محترم تبلیغاتی وی با گذاشتن لنز واید در فاصله‌ی کمتر از یک متری او، از شیوه‌های درام شاهزاده‌ی ایرانی برای القای عظمت استفاده کرده بود و این بزرگی بیشتر به چشم می‌آمد. موفق‌ترین پوسترهای این نامزد محترم پوسترهای سبزی بود که از نیمرخ وی گرفته بودند و نوع چهره‌پردازی آقای موسوی با موی کوتاه و نسبتاً شلخته را بیشتر نشان می‌داد؛ هرچند که ازین خبرها در انتخابات ایران نیست، اما این تصاویر و چهره‌پردازی اعتماد دو قشر مهم جامعه یعنی کارگران و جوانان حامی موسوی را جلب می‌کرد. از آن‌جا که چهارمین نامزد اختر تابناک آسمان ولایت و امامت و انتخابات ریاست جمهوری به عنوان رئیس جمهور همه‌ی ملت ایران برای چهار سال آینده انتخاب شده، از گفتن بیش از این پرهیز می‌کنم.
نظرات (۲)