Permalink:    
درباره پرونده
طراح و برنامه‌نویس: امیر فکرآزاد [ای‌میل]
طراح لوگو: رضا عابدینی [سایت] [ای‌میل]

نویسندگان:
Permalink:   بازگشت به فهرست مطالب این شماره
ریخت‌شناسی Phrenology
مصطفی اوصانلوی
زین پس مطالب ستون ریخت‌شناسی در اینجا پیدا خواهد شد (این متن ترجمه شده؛ در نتیجه این ایراد دستوری نیست. ایراد ترجمه است). این ستون نه در مورد علمی بدین نام و نه در مورد هیچ‌گونه علم دیگری است. فقط گاه‌گداری اطلاعاتی از یک دانش باستانی معتبر ارائه می‌دهد که بر مبنای تشخیص شخصیت افراد با توجه به شکل جمجمه‌ی آن‌ها پدید آمده. از آنجا که اطلاعات ما در مورد جمجمه‌ی ایرانیان اندک است، بسیار خوشحال می‌شوم اگر بتوانید عکس خویش و یا هر کدام از آشنایانتان را با ذکر کامل نسب فرد مورد نظر برای من بفرستید. منظورم از نسبْ محل تولد خود او، پدر و مادر و احیاناً مادربزرگ و پدربزگ‌های او است.

در افریقا زمانی مردم به خاطر جمجمه‌هایشان کشته می‌شدند. جمجمه‌هایی که نژاد آن‌ها را مشخص می‌کرد. اجناس پلاستیکی چینی به دلیل ریختشان اجناس پلاستیکی ایرانی را از بازار به در کرده‌اند. و ریخت شما در زندگی آینده‌ی شما تعیین‌کننده خواهد بود.

نتیجه:
ریخت چیز مهمی است.

بيت:
ای چرخ چه شد که رام گشتی
دل‌نرم شدی به کام گشتی
گر در سر تو نبود این دوز
سلطانی جم مدام گشتی

چه ارتباطی ميان چهره‌ی یک سيسيلی با یک قوطی شامپوی گلان وجود دارد؟ سیسیل جزیره‌ای در جنوب ایتالیا و لرستان سرزمینی محصور در میان کوه‌های زاگرس است. دشتی که در آن اسب رام می‌کرده‌اند و بت می‌پرستیده‌اند و روی صخره‌های غار نقاشی می‌کرده‌اند. شامپوی گلان پروتئینه و حاوی ویتامین‌های E است.

بینی یک لر مثل بینی همه‌ی ما یک تونل گوشتی گرم و سرشار از پروتئین است؛ درست مانند شامپوی گلان. و دارای رگ‌های خونی زیاد: برای همین است که اگر ضربه‌ای به آن بخورد خون می‌آید. آن هم نه یک‌ذره و دو‌ذره؛ که زیاد؛ پس هوا را گرم کرده و جلوی آسیب‌دیدن حلق را می‌گیرد، در تنفس‌های شدید از مخاط خالی می‌شود و در هوای سرد با هر دم گویی تیغی در آن فرو می‌کنند و وقتی همه‌ی این‌ها اتفاق می‌افتند قابلیت‌های حرکتی و فکری فرد مذکور کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه نمی‌تواند شکار، کوچ و فرار کند و یا سوار اسب شود.

سریال زنان کوچک که یک سریال کارتونی ژاپنی بود چه شخصیت لری داشت؟ نظر من، پدر خانواده و کتی این است که باید در صلاحیت اخلاقی مسئولین صدا و سیما شک کرد. هر کدام از دختران از یک خطه‌ی این مرز و بوم بلند می‌شدند... [دختر کوچک رشتی را به‌یاد بیاورید.]

اما چرا یک قوطی شامپوی گلان بسیار به بینی یک لر شبیه است؟ این تشبیه شاعرانه در کدام بخش از ذهن طراح شکل گرفته؟

همه‌چیز روزی به هم خواهد ریخت. این مطالب اما روزی منظم خواهند شد. (تلمیح به نظریه‌ی بی‌نظمی)
نظرات (۵)