Permalink:    
درباره پرونده
طراح و برنامه‌نویس: امیر فکرآزاد [ای‌میل]
طراح لوگو: رضا عابدینی [سایت] [ای‌میل]

نویسندگان:
Permalink:   بازگشت به فهرست مطالب این شماره
خون‌دماغ افتتاحیه + کوسه‌بازی
زهرا غمناک
حتماً و حتماً دلتان لک زده لااقل برای یکی دوتا از بازی‌هایی که قبل‌ترها می‌کردید. آن موقع‌ها که آسمان مثلاً صاف‌تر و آبی‌تر بود و تکه‌ابرهای سفید و قشنگ همه‌جا بودند... آن موقع‌ها که توی کوچه می‌شد ماند تا شب و بعد با کتک و دعوا و گریه‌زاری می‌آوردندتان خانه... آن موقع‌ها که برق خانه‌ی آدم قطع نمی‌شد و یخچال کار می‌کرد و بعدازظهرهای کذایی تابستان که توی کوچه آفتاب بود و اگر می‌رفتید خون‌دماغ می‌شدید، صدای یخچال را در سکوت خواب بعدازظهری می‌شنیدید که هر از چند گاهی قطع می‌شد... همان موقع‌ها...! من هم خب دلم لک زده انصافاً!

"کوسه‌بازی" یکی از انواع بازی‌های هیجان‌انگیز و پر زد و خوردی است که شاید چندان شناخته‌شده نباشد. تعداد افراد بازی چندان مهم نیست. حداقل اما باید ۵ نفر باشند تا لذت بازی را درک کنند و زود حوصله‌شان سر نرود. بهتر است همبازی‌ها با هم فک‌و‌فامیلی چیزی باشند یا مثلاً همسایه یا دوست خیلی صمیمی که بتوانند از خانه‌ی یک دیگر به عنوان مکان بازی استفاده کنند. چون ترجیحاً بهتر است این بازی روی زمین مفروش انجام شود، خب به هر حال به خاطر کشمکش‌ها و برخوردهایی که بین بازیکنان انجام می‌گیرد، اگر روی زمین نرمی چیزی نباشد حتماً زخم و زیلی می‌شوند و بعد لابد توسط پدر و مادرهایشان از بازی محروم!

چگونگی انجام بازی از این قرار است که یک نفر کوسه می‌شود و بقیه مسافران یک کشتی هستند که روی یک میز یا مثلاً رختخواب‌ها یا کلاً هر چیزی که مقداری ارتفاع داشته باشد تا بالا‌رفتن از آن سخت باشد نشسته‌اند. کوسه یکهو حمله می‌کند. مسافران نمی‌توانند داخل کشتی بمانند تا آب‌ها از آسیاب بیفتد چون مادامی که کوسه حمله می‌کند باید از کشتی پرت شوند بیرون. باید توی آب خیالی شنا کنند و چند دور دورِ اتاق بگردند و در این مدت سعی کنند از دست کوسه که مدام در پی ایشان است و با دندانش یقه‌شان را می‌گیرد فرار کنند و باز به کشتی برگردند. کسی که نتواند خودش را از دست کوسه نجات بدهد و کوسه با دندان یقه‌اش را بگیرد، کوسه‌ی بعدی است و کوسه‌ی سابق تبدیل می‌شود به یکی از مسافران.

این بازی برای من یکی از دلهره‌آورترین بازی‌هایی بود که در بچگی می‌کردم. هیجان شنا‌کردن داخل آب و هراس از این که هر آن ممکن است دندان‌های تیز کوسه را روی گردنتان احساس کنید، یکی از بزرگ‌ترین مصادیق ترس در کودکی من بود.

نظرات (۶)