Permalink:    
درباره پرونده
طراح و برنامه‌نویس: امیر فکرآزاد [ای‌میل]
طراح لوگو: رضا عابدینی [سایت] [ای‌میل]

نویسندگان:
Permalink:   بازگشت به فهرست مطالب این شماره
gold finger ما برای... اینکه ایران... کشور خوبان شود...
علی فرشچی
احتمالاً در عالم ذر سؤالی از ما شد که مایلیم کجا زندگی کنیم، ما نیز به دلیل تبلیغات جمهوری اسلامی و اینکه انسان‌های غرب‌گریزی هستیم، ایران را انتخاب کردیم.
اما اینجا سؤالی مهم پیش خواهد آمد که: ایران ما چه جور جایی‌ست؟
این سؤال در دوران‌های مختلف زندگی بشر، پاسخ‌های گوناگونی داشته از جمله:

۱- کشور ماست؛ که جواب خوبی‌ست.
۲- جایی که ما در آن زندگی می‌کنیم؛ که جواب قانع‌کننده‌تری‌ست.
۳- در نقشه‌ی دنیا که شبیه پلان باغ وحشی بزرگ است، قفس گربه‌سانان همان ایران نامی ماست.
۴- ناموس ماست که اگر کسی به او چپ نگاه کند به او تجاوز خواهیم کرد.
۵- ایران پارسال بدترین جا برای زندگی انتخاب شد.
۶- آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند (برگرفته از سخنان ملکوتی حضرت امام رحمة الله علیه).

اما هیچ‌کدام از جواب‌هایی که توسط جوامع بشری به سؤال ایران کجاست داده شده ،جواب کاملی نیست. به عبارت دیگر جامع هست، ولی شامل نیست... شاید هم برعکس.
در اینجا بررسی این نکته که چرا ایران ما این‌طوری است، حیاتی به نظر می رسد، اما طرح سؤال تکراری، کاری‌ست تکراری‌تر، پس از طرح سؤال صرف‌نظر می‌کنیم و به «چه باید کرد»ها می‌پردازیم.
به دلیل حجم بالای جواب سؤال «چه کار کنیم»، در هر قسمت توجه ملت را به یک مسأله‌ی خاص جلب می‌کنیم.
در این قسمت بحث حول محور اینکه چرا دانشگاه‌های ایران از جایگاه حائز اهمیتی در محافل علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، ورزشی، بهداشتی، غذایی و... برخوردار نیستند می‌چرخد.
سؤال که مطرح شد، پس به بررسی راهکردها می‌پردازیم.
به نظر بسیاری از منتقدان در زمینه‌های گوناگون اولین دلیل بروز چنین مشکلی در یک کشور، انحراف اخلاق جنسی اساتید مراتب آموزش عالی در کشور عنوان شده است که این مشکل به دلیل این‌که در کشور ما تراکم اساتید مرد در کادر آموزش عالی نسبت به نوع ضعیفتر مشابه (اساتید ماده) بسیار بیشتر است، به‌کار‌گیری و استخدام ضعیفه‌های مطرح در زمینه‌های مختلف علمی، فرهنگی و هنری امری اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد. البته به عقیده‌ی تعداد قابل‌توجهی از همین منتقدان مذکور در بالا، مشکل انحراف اخلاقی اساتید نه تنها در رنکینگ کلی تأثیر قابل‌توجهی می‌گذارد، بلکه این نوع خاص از بیماری‌ها، بسیار مسری بوده و بر روی گرایشات دانشجویان نیز اثر خواهد گذاشت. و همین دسته از افراد هستند که معتقدند شخصیت گی بزرگ یا همان BigGay یک شخصیت افسانه‌ای نبوده و بسیاری از انسان‌های بزرگ تاریخ که تأثیرات به‌سزایی بر روی زمینه‌های مختلف علم، فرهنگ و هنر گذارده‌اند از نسل همین شخص و نوادگان او هستند. در هر صورت اینکه آیا گی بزرگ شخصیتی است واقعی یا زاییده‌ی ذهن انسان‌ها در طول تاریخ، مورد بحث ما نیست.
اما در بررسی علت دوم و طرح راه حل مناسب، به یک سؤال برمی‌خوریم. «انرژی دانش‌آموزان دوره‌ی دبیرستان پس از گذران دوره‌ی پیش‌دانشگاهی به کجا می‌رود؟»
فرض کنید روز اول دانشگاه کسی از پشت شما را صدا بزند و از شما درخواست کمک در خصوص پیداکردن محلی مناسب جهت قضای حاجت کند. برخورد شما دو حالت دارد: یا از قبل از این در مواجه با جنس مخالف برخوردهای مختلف را آزموده‌اید و پاسخ مناسب را می‌دانید؛ پس جواب شما این است که شما از هیچ‌چیز خبر ندارید، چون شما هم مانند ایشان روز اولتان است، اما می‌توانید همراهیشان کنید تا محل مناسب را بیابند، حال آنکه ممکن است روزی به کار شما هم بیاید. پس انرژی این دسته از افراد صرف پیداکردن نقاط مخفی دانشگاه می‌شود. اما دسته‌ی دوم از افراد آن‌هایی هستند که تابه‌حال قوی‌ترین تعاملشان با محیط نامحرم، دختر‌عمه‌ی بزرگ ایشان بوده که با فرد مذکور دست‌ِکم هشت الی نه سال اختلاف سنی دارد. پس این دسته از افراد در تلاقی اولین نگاه با فرد روبرو عاشق ایشان گشته و در ادامه‌‌ی دوران کارشناسی به دنبال کشف روابط پیچیده و مناسبات عاطفی بین انسان‌ها خواهند گشت. پس انرژی این دسته از افراد نیز بدین مقوله خواهد گذشت.
حال راه حل مناسب چیست؟ آیا با مختلط‌کردن مدارس این مشکل مرتفع خواهد شد؟ یا این کار خود آبستن دریایی دیگر از مشکلات است؟
در مطالب آینده در صورت وجود عمر کافی و سواد وافی، به بررسی این سؤال خواهیم پرداخت.
نظرات (۴)