Permalink:    
درباره پرونده
طراح و برنامه‌نویس: امیر فکرآزاد [ای‌میل]
طراح لوگو: رضا عابدینی [سایت] [ای‌میل]

نویسندگان:
Permalink:   بازگشت به فهرست مطالب این شماره
تیغ روی شیشه نقش دختران
امیرحسین هاشمی
یکی از آسیب‌پذیرترین موقعیت‌هایی که - به خصوص - افراد مذکر می‌توانند در آن قرار گیرند، بودن در جایی است که عده‌ای دختر در آن از هر نوعی حضور داشته باشند: همسر، دوست‌دختر، دوستِ دختر، آشنا و...
یک حکم کلی در تمام این موارد وجود دارد که حتی اگر هیچ‌کس دیگری با شما نباشد، این شرایط حوزه‌ی قدرت شماست. تحقیرشدن در چنین موقعیتی داغ ننگی است که تا ابد بر پیشانی انسان خواهد ماند.

کاملاً مشخص نیست چرا، اما پسرها در این موقعیت‌ها اعتمادبه‌نفسی افسانه‌ای پیدا می‌کنند و خودشان را قهرمان‌هایی می‌بینند که چشم تمام دختران و حتی پسران به آن‌ها دوخته شده و باید به هر نحوی که شده، استعدادها و شیرین‌کاری‌هایشان را به رخ بکشند. آن‌ها در این شرایط به طرز رقت‌باری سعی می‌کنند بامزه باشند. طبیعی هم هست: دخترها به هر بامزه‌بازی آن‌ها می‌خندند و پسر ناخودآگاه فکر می‌کند که آدم باحالی است. تجربه نشان می‌دهد که نباید از هیچ موقعیتی برای اعلام بامزه‌بودنِ طرف به جمع چشم‌پوشی کرد، در غیر این صورت پشیمانی به بار می‌آید. به‌خصوص که بعد از مدتی دوستِ بامزه‌تان کم‌کم در مورد خودش دچار سوءتفاهم می‌شود و فکر می‌کند به واسطه‌ی حضور دختران در کنارش برای خودش کسی شده و واقعاً آدم بامزه‌ای است.

فکر نمی‌کنم توضیح نحوه‌های آزار در چنین موقعیت‌هایی ضروری باشد. اگر خواستید می‌توانید حوزه‌ی قدرت را بخوانید. و البته شاید از این به بعد، کار این ستون معرفی همین شرایط و فضاهای مناسب برای آزار باشد.

و اما... اگر آدم از نظر عقل و بهره‌ی هوشی در مضیقه نباشد، هیچ‌گاه در شرایطی که دختری در کنارش است، پا روی دم پسران دیگر نمی‌گذارد. اما اگر این اشتباه را انجام دادید، اولاً مسئولیت تمام عواقب آن را بپذیرید، و اگر خدا به‌تان رحم کرد و کسی که پا روی دمش گذاشتید کاری به کارتان نداشت، حتماً در فرصت مناسب به پایش بیفتید و ازش تشکر کنید. یادتان باشد که وقتی مثلاً صدایتان را توی گلویتان انداخته بودید و سرمست از حضور دختری در کنارتان به او بدوبیراه می‌گفتید، می‌توانسته تمام وجودتان را در لجن فرو کند؛ و این کار را نکرده است.
نظرات (۳)